еМагазин

Tag : јануари

БЕСПАРИЦА

Пад на извозот во јануари и февруари

Редакција
Во првите два месеца од годинава вкупната вредност на извозот на стоки од нашата држава изнесува 1.074.461.000 долари и бележи пад од 0,2 проценти во...
ЖИВОТ

Престапна година: Едвај го „преживеавме“ јануари, а не очекува продолжен февруари

Редакција
Поради празниците и вообичаеното финансиско опуштање, купување подароци и славење јануари меѓу македонските граѓани вообичаено е познат како најдолгиот месец во годината. При крај на...
Бизнис

Пад од 1.267 денари: Просечната плата во јануари изнесува 24.517 денари

Никола Осило
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јануари 2019 година, изнесува 24.517 денари, што е намалување за 1.267 денари во однос на претходниот месец кога...
Македонија

Најниска температура во јануари измерена во Берово, а највисоката во Гевгелија

Редакција
Постудено од вообичаено, со минимални температури под нулата, и со траење од над 20 дена, како и со натпросечни количества врнежи, односно екстремно влажно време...