еМагазин

Tag : јанушев

Македонија

Се заострува реториката меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ околу Законот за јавно обвинителство

Редакција
Министерката за правда Рената Дескоска денеска од својот Фејсбук профил му порача на ВМРО-ДПМНЕ наместо да измислува афери, да се посветат на изготвување амандмани на...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Изборен модел не се менува неколку месеци пред избори

Никола Осило
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека од правна гледна точка и од аспект на граѓаните не треба да се пристапи кон менување на изборниот модел на неколку...
Македонија ТОП СТОРИИ

По две години во бегство: Полицијата го приведе убиецот на Мартин Јанушев

Никола Осило
Полицијата вечерва го обезбеди убиецот на младиот фудбалер Мартин Јанушев кој е во бегство речиси две години, потврдуваат извори во МВР. Филип Секуловски – Кобра...
Македонија

Јанушев: ВМРО-ДПМНЕ ги немаше снимките објавени во италијанскиот весник

Никола Осило
Како реакција на аферата „Рекет“, од ВМРО-ДПМНЕ велат дека ниту еден начин на делување не се исклучува, меѓу кои и протести и блокади. „Партијата ги...
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ: Сѐ освен победа на Силјановска ќе фрли темни дамки за сериозен инженеринг

Редакција
Првичните резултати од вториот круг на претседателските избори пристигнуваат и очекуваме одличен резултат за кандидатката Гордана Силјановска Давкова, која беше поддржана од ВМРО ДПМНЕ и...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Талат Џафери и законот за двојазичност ќе го даде на Уставен суд

Никола Осило
ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе кривична пријава против Талат Џафери и директорот на службен весник, но и против сите за кои ќе биде утврдена одговорност дека го...
Македонија ТОП СТОРИИ

Никола Груевски не е во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ велат од партијата, за да полицијата провери и треба налог

Редакција
Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, синоќа пред седиштето на партијата обвини дека потрагата против поранешниот лидер на партијата, сега пратеник, Никола Груевски е класична...
Македонија ТОП СТОРИИ

Истрага „Дизајн“ на СЈО: Јанакиески ја фаворизирал кинеската „Јутонг“ за набавката на двокатните автобуси

Редакција
Една од новите истраги на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) е насловена како „Дизајн“, а во неа еден од осномничените е поранешниот министер за транспорт и...