еМагазин

Tag : апанажа

Македонија ТОП СТОРИИ

Одбиено барањето за апанажа на Јанева

Редакција
Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на попладневното продолжение на седницата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Катица Јанева бара апанажа: Што пишува во барањето?

Редакција
На денешната седница на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата, претседателот на Комисијата, Илија Димовски информираше дека до Комисијата стигнал допис од адвокатката...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата им додели апанажа на четворица бивши директори на државни институции

Никола Осило
Владата на една од последните седници им доделила право на апанажа на четворица разрешени функционери. На Бардул Насуфи, разрешен од должноста директор на Бирото за...
Македонија

Поранешниот министер Љупчо Николовски нема да користи апанажа

Редакција
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека со заминувањето од функцијата министер, Љупчо Николовски нема да ја искористи законската можност за користење апанажа. Оваа...
Македонија

Павле Богоевски се мисли дали една година да зема апанажа од 63.000 денари месечно

Редакција
Сега веќе поранешниот пратеник, Павле Богоевски, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата (или апанажа) и по престанувањето на мандатот за време...
Македонија

Груевски ако побара, може да добива плата од 63 илјади денари од Собранието уште една година 

Редакција
Сега веќе поранешниот пратеник, бившиот македонски премиер Никола Груевски, кој стана политички азилант во Унгарија, според Законот за пратеници има право да побара да остварува плата...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

По оставката, Павле Богоевски има право на апанажа од една година

Редакција
Откако и официјално ќе поднесе оставка од пратеничката функција, Павле Богоевски има право на апанажа од една година. Оваа можност произлегува од Законот за плата и...