еМагазин

Tag : апсење

Локално

Поднесено обвинение за венецуелскиот државјанин фатен со дрога на скопскиот аеродром

Редакција
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот суд Скопје 1 Скопје поднесе Обвинителен акт против едно лице за сторено кривично дело –...
Македонија

Пратеничката Нола Исмајлоска Старова: Не бев присутна кога го апсеа Сашо Мијалков

Редакција
Пратеничката Нола Исмајлоска Старова во емисијата „Вин-Вин“ на телевизијата Телма, рече дека не била присутна во хотелот Мериот кога беше уапсен поранешниот прв човек на УБК,...
Македонија

КОД: Кога го апселе Мијалков бил во друштво на пратениците Муковски, Василевски и Нола Исмаиловска Старова

Редакција
КОД, кој се емитува на телевизијата Телма, објави дека поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, кој е во притвор во затворот „Скопје“ во Шутка, вечерта...
Македонија

Судот треба да процени кога ќе ја издаде наредбата за апсење на Груевски

Редакција
Судот треба да процени дали пратеникот Никола Груевски е достапен или не е за органите на прогонот, па да издаде наредба за негово апсење, брифираат...
Македонија

Куновска: На правосилно осудените да им се укине обезбедувањето, што важи за бивши функционери

Редакција
Јавноста на социјалните мрежи реагира, на тоа што од една страна пратеникот Никола Груевски не можеше да се пронајде за да му се врачи судското...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „експлодира“: Брат Орце, требаше на времето и Шутка да ја купиш

Редакција
Лавина од реакции на социјалните мрежи предизвика новиот случај на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Империја“, во кој еден од осомничените е бизнисменот Орце Камчев, еден од...
Македонија ТОП СТОРИИ

При денешните претреси на СЈО, уапсени пет лица

Редакција
Во текот на денешниот ден од страна на Специјалното јавно обвинителство, во соработка со МВР, беа извршени 12 претреси и лишени од слобода беа пет...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во Белгија уапсен македонскиот фудбалски агент Драган Сиљаноски, како дел од скандалот со наместените натпревари

Редакција
Драган Сиљаноски, агент на хрватскиот тренер Иван Леко од белгискиот клуб Бриж, е уапсен за перење пари и корупција во скандалот со наместените фудбалски натпревари....
Македонија

Хелсиншкиот комитет: Притворот не е неопходна мерка за Моника Ристовска

Редакција
Хелсиншкиот комитет за човекови права смета дека одредениот 30-дневен притвор на активистката Моника Ристоска, позната како Моника Конопова, не е неопходен за водење на кривичната...
Локално

Двајца турски државјани со пасоши барани од Интерпол приведени на ГП Богородица

Редакција
Двајца турски државјани У.А. (28) и Г.Р. (25) биле лишени од слобода и предадени во Полициската станица Гевгелија за понатамошна постапка откако половина час по полноќ на...