еМагазин

Tag : јавни

Бизнис ТОП СТОРИИ

Познати бизнисмени и бројни јавни претпријатија на листата на должници на УЈП

Редакција
На најновата листа на должници на Управатата за јавни приходи (УЈП) повторно доминираат јавните претпријатија, а на неа се најдоа и познати фирми и бизнисмени.
Бизнис

Директорите во јавните претпријатија ќе имаат и заменици: Законот помина во Собрание по скратена постапка

Редакција
Собранието на Република Македонија го донесе законот за изменување и дополнување на Законот за јавните претпријатија по скратена постапка поднесен од пратениците Александар Кирацовски, Реџаиљ
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Запознајте ги чуварите на јавните пари: Министерот Тевдовски бил фудбалер

Редакција
Во серијал, еМагазин Ве запознава со чуварите на јавните пари. Министер за финансии, Драган Тевдовски дојде на оваа функција од Економски факултет, каде беше избран од
Бизнис ТОП СТОРИИ

Кои директори на јавни и државни претпријатија и институции ќе плаќаат повисок данок за нивните плати

Редакција
Премиерот, министри, владини советници ќе се „спасат“ од плаќање повисок данок за нивните плати, бидејќи имаат примања пониски од 90.000 денари, но во Македонија постојат