еМагазин

Tag : јавно обвинителство

Македонија

И без закон за ЈО, извесно е дека ќе има завршница за предметите на СЈО

Редакција
Јавното обвинителство вчера ги презеде предметите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Со тоа, веќе е извесно дека нивното процесирање во судовите ќе продолжи и ќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Официјално: Предметите од СЈО преминуваат во Јавно обвинителство

Редакција
Јавното обвинителство одлучи да ги преземе предметите од Специјалното јавно обвинителство (СЈО). „Јавното обвинителство на одржаниот Стручен колегиум на јавните обвинители го разгледа Известувањето испратено...
Македонија

(ВИДЕО) Мицкоски: За правдата не планирам компромис, нема ново Пржино

Редакција
Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во видео порака на Фејсбук, осврнувајќи се на преговорите за законот за Јавно обвинителство порачува дека за правдата не...
Македонија

Заев: Ќе се најдеме во непријатна состојба ако не се донесе законот за Јавно обвинителство

Редакција
За премиерот Зоран Заев посакувано решение за Законот за Јавнто обвинителство е да биде донесен со консензус со опозицијата, зашто во спротивно, вели, државата ќе...
Македонија

Предлог – законот за Јавното обвинителство помина на владина седница

Редакција
Владата на последната седница го усвои новиот текст на Предлог – законот за Јавното обвинителство и е донесена одлука да биде испратен на усвојување во...
Македонија

Предлог-законот за јавно обвинителство се уште не е пристигнат во Собранието, седницата може да се одржи на 29 јули

Редакција
Предлог-законот за јавно обвинителство се уште не е пристигнат во Собранието, но доколку биде доставен во текот на денешниот ден или утре, собраниска седница ќе...
Македонија

Обвинителството го доби вештачењето за телефонот, нема сознанија каде е Јанева

Редакција
Во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција стигнал извештајот од вештачењето на телефонот на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева што и беше одземен во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Колкави плати ќе земат обвинителите и што ќе се случи со вработените од СЈО: Што пишува во предлог-законот за „новото СЈО“

Редакција
Министерството за правда подготви нов Предлог-закон за Јавно обвинителство во кој се здружуваат постојните капацитети на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) и Основното јавно обвинителство за гонење на...
Македонија

Русковска е почестена од предлогот на Заев да го води „новото СЈО“, но смета дека е рано за честитки

Редакција
Јавната обвинителка за организиран криминал Вилма Русковска во интервју за емисијата „Код“ на телевизија Телма вели дека е чест што е предложена да го води...
Локално ТОП СТОРИИ

Кривична пријава и притвор за возачот на камионот кој ја предизвика сообраќајната несреќа кај обиколницата

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за „Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ против возачот на камион што предизвика тешка сообраќајна...