еМагазин

Tag : јавно обвинителство

Македонија

Поранешниот градоначалник на Велес, Славчо Чадиев обвинет дека службеното возило го користел приватно

Редакција
Основното јавно обвинителство Велес до Основниот суд во Велес поднесе Обвинителен предлог против поранешен градоначалник и против поранешен претседател на Советот на општина Велес кои...
Локално

Грозоморен случај во Гостивар: Три лица обљубиле дете

Никола Осило
Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение против три лица кои во март и јули 2018 година извршиле обљуба врз дете – жртва, со што сториле...
Македонија

Партиите остануваат со различни ставови за СЈО

Редакција
Вчера се одржа средба на која се разгледуваше последниот законски текст за Јавното обвинителство, Имајќи предвид дека клучните разлики остануваат, двете страни се согласија консултациите за...
Македонија

Почнаа „закачките“: Петмина му одзеле пропаганден материјал за претседателските избори

Никола Осило
На 07.04.2019 година во 11.40 часот во Полициската станица Гази Баба, Н.И.(25) од Скопје пријавил дека на 07.04.2019 околу 03.00 часот на ул. „Перо Наков“,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јавното обвинителство ќе ги чисти „спомените“ од Шарената револуција

Никола Осило
Јавното обвинителство распиша тендер за машинско чистење на бои и графити од фасадата (мермерна површина). Проценетата вредност на договорот без ДДВ е 116.500 денари, а критериум...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителство денеска започна со испитување на очевидци на автобуската несреќа

Редакција
Заради координација и поголема динамика во постапувањето на сите надлежни институции при утврдувањето на причините на автобуската несреќа што се случи на автопатот Скопје-Тетово кај...
Македонија

Јанева на средба со јавниот обвинител Јовески: Се одредува судбината на истрагите и предистрагите на СЈО

Редакција
Јавниот обвинител Љубомир Јовески денеска одржа работна средба со Катица Јанева, јавен обвинител на Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Обвинителството за две недели ќе објави информации од истрагата за бегството на Груевски: Ќе одат по снимки во Црна Гора

Редакција
Јавното oбвинителство во наредните две недели ќе излезе со информации за резултатите од предистражната постапка за бегството на поранешниот премиер Никола Груевски и начинот на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Аферата со прислушувањето на обвинителите отвара дилеми: Кој стои зад „Големото уво“?

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите од партиите, но и воопшто од јавноста по обелоденувањето на информацијата дека цели две години биле прислушувани телефоните во Јавното обвинителство. Кој...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „полуде“ за прислушувањето на обвинителите: „Се кладам дека биле СЈО“

Никола Осило
Лавина реакции во јавноста и на социјалните мрежи предизвика објавата дека цели две години било прислушуваното Јавното обвинителство на Македонија, бидејќи станува збор за институција...