еМагазин

Tag : Австралија

Забава ТОП СТОРИИ

Том Хенкс и сопругата првите филмски ѕвезди заразени од корона вирусот

Редакција
Актерот Том Хенкс и неговата сопруга, актерката Рита Вилсон се заболени од корона вирусот, објави Си-ен-ен. Хенкс соопштил дека тој и неговата сопруга биле во...
Свет ТОП СТОРИИ

Светот пред ново искушение, новиот вирус корона се пренесува од човек на човек

Редакција
Светската здравствена организација (СЗО) за в среда свика вонреден состанок за да процени дали треба да прогласи меѓународна вонредна состојба поради појавата на новиот вирус...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Катаклизма во Австралија: Бури со град како орев, поплави, пожари и суша

Редакција
Силна бура проследена со град денеска погодија делови од Австралија, вклучувајќи и многу делови погодени со пожари, додека пожарите и натаму се шират во источните...
Свет ТОП СТОРИИ

(Фото) Конечно убава вест од Австралија: Со хеликоптери се истура храна за дивите животни

Редакција
Владата на Нов Јужен Велс во Австралија реши да ангажира хеликоптери за да се истураат моркови и компири за одредени видови кенгури кои ги преживеаа...
Свет

Австралиските власти повторно побараа евакуација поради опасност од нови пожари

Редакција
Австралиските власти денеска побараа уште една масовна евакуација од густо населениот југоисточен дел на земјата, со оглед на тоа што високите температури што се очекуваат...
Македонија ТОП СТОРИИ

Владата одлучи да додели шест милиони денари за помош за настраданите од пожарите во Австралија

Редакција
Владата денеска на редовната втора седница донесе одлука од резервите на буџетот за 2020 година да бидат одобрени 6.000.000 денари за помош за настраданите од...
Свет ТОП СТОРИИ

Талевска од Мелбурн за пожарите: Terra Australis (Непознатата земја) чекори кон непознатото

Редакција
Од Мелбурн за „еМагазин“ Маја Б.Талевска, авторката е новинарка за македонската редакција на Јавниот австралиски информативен сервис SBS Australia Летoто е омиленото годишно време во...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Негативна кампања и опструкција на закажаните концерти: Македонците во Австралија го бојкотираат Танец

Редакција
Директорот на ансамблот Танец, Мартин Вучиќ на неговиот фејсбук-профил информира дека ансамблот кој е дел од нашиот национален идентитет, ја негува македонската култура и уметност...
Локално

Двајца Австралијци залутале во воената касарна во Петровец

Никола Осило
На 21.08.2019 во 14.55 часот во СВР Скопје било пријавено дека во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец, Н.Ц.(35) и Б.А.А.(27), австралиски државјани, влегле во кругот...
Забава

(Фото) Австралиските пожарникари гаснат пожари, но Интернетот го „запалија“ со разголените и секси слики

Редакција
Календарот на австралиските пожарникари за 2019 година е вистински хит на социјалните мрежи. Календарот се изработува од 1993 година за поддршка на Фондацијата за детски...