еМагазин

Tag : балкан

Балкан ТОП СТОРИИ

Путин: Референдумот за промена на државното име на Македонија не успеа, но надворешниот притисок продолжи

Редакција
Политиката на САД сериозно го дестабилизира Балканот, а Русија ќе продолжи со воено-техничката соработка со Србија, изјави рускиот претседател Владимир Путин во пресрет на утрешната
Македонија

Државниот секретар на САД, Помпео: Приемот на Македонија во НАТО ќе го намали руското влијание во регионот

Редакција
Влезот на Македонија во НАТО ќе ја засили способноста на балканските земји да се спротивстават на „недобронамерните активности“ на Русија во регионот, изјавил државниот секретар
Македонија

Како му успева: Заев дневно одговара на три до пет илјади пораки

Редакција
Македонскиот премиер Зоран Заев, во интервју за „Би-Би-Си“ на српски јазик, разговара за актуелните политички случувања во земјава поврзани со престојниот референдум, состојбата на Балканот…, а меѓудругото
Балкан

Џозеф: Промената на граници би била погубна за БиХ, Македонија и Србите јужно од Ибар

Редакција
САД наивно веруваат дека со промена на границите на Србија и Косово, конечно ќе се реши овој проблем, оцени во интервју за Радио Слободна Европа