еМагазин

Tag : БАН

Македонија

(Видео) Игор Џамбазов и Весна Бејби во нивни стил им одговорија на Бугарите за негирањето на македонскиот јазик

Редакција
Бројни реакции во јавноста и на социјалните мрежи по соопштението на Бугарската академија на науките (БАН) во кое се вели дека македонскиот јазик не постои,...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Драги Бугари, на македонски се вели: Глејте си го дворот и излечете си ги фрустрациите

Vladimir Nikolovski
Лавина реакции предизвика ставот на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик не постои, туку тој е наречје на бугарскиот, кое следи по објавувањето...
Македонија

Димитров за ставот на БАН: Македонскиот јазик е меѓународно признат

Редакција
Во 21 век, во Европа, правото на самоопределување и самоизјаснување е неспорно. Односите меѓу две држави, за да бидат пријателски и блиски, претпоставуваат почитување на...
МАКЕДОНСКО

За Институтот „Крсте Мисирков“ негирањето на македонскиот јазик е свесна провокација

Редакција
Институтот за македонски јазик „Крсте Мисирков“ – Скопје соопшти дека остро реагира и сериозно се спротивставува на ставот на Бугарската академија на науките (БАН) во...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер во „црвено“ за негирањето на македонскиот јазик од страна на Бугарската академија на науките

Редакција
За Бугарската академија на науките (БАН), македонскиот јазик не постои, туку тој е наречје на бугарскиот, стои во соопштението на БАН, кое следи по објавувањето...
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

Институт за македонска литература: Со ставот на Бугарската академија на науките се негира македонскиот идентитет

Редакција
Институтот за македонска литература преку соопштение најостро реагира по повод ставот на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик „не постои“, т.е. дека е...
Македонија ТОП СТОРИИ

За Бугарската академија на науките македонскиот јазик не постои, бил наречје на бугарскиот

Редакција
За Бугарската академија на науките (БАН), македонскиот јазик не постои, туку тој е наречје на бугарскиот, стои во соопштението на БАН, кое следи по објавувањето...