еМагазин

Tag : банки

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Чуваат во банка над 30.000 евра: Расте бројот на „богаташи“ во Македонија

Никола Осило
Вкупниот износ на депозити на населението во банкарскиот сектор во Република Македонија на крајот на месец декември 2017 година изнесуваше 241 милијарди денари (3,9 милијарди
Бизнис ТОП СТОРИИ

Нема „зима“ за банките: Растат депозитите на граѓаните и компаниите

Никола Осило
Во јули вкупните депозити бележат месечно зголемување од 1,3%, во услови на раст кај двата сектора, поинтензивен кај корпоративниот сектор, соопшти Народната банка. Анализирано на
Бизнис

УЈП ќе добива податоци од банките за граѓаните за пополнување на годишната даночна пријава

Редакција
Управата за јавни приходи електронски ќе ги добива од банките податоците за граѓаните неопходни за пополнување на Годишната даночна пријава, која од јануари следната година,
Бизнис

Банкарскиот сектор лани стабилен, банките давале повеќе кредити на домаќинствата

Редакција
Македонскиот финансиски систем минатата година работеше во поповолно опкружување во однос на 2016 година, одржувајќи ја својата стабилност и непречено работење во сите сегменти, заклучи
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Функционерите и нивните блиски под лупа на банките: Нови правила за политички изложените лица

Редакција
Македонските граѓани корисници на услуги од комерцијалните банки деновиве добија извествање дека со влегувањето во сила на новиот Закон за спречување перење пари и финансирање