еМагазин

Tag : барања

ЖИВОТ

Синдикатот на културата ќе почне штрајк заради непотпишување на колективен договор кој го очекуваат деценија и половина

Редакција
Синдикатот на култура информира дека вработените во културните и уметничките установи ќе започнат со штрајк на 24 декември заради непотпишување на колективен договор кој го...
Локално

Техномаркет отвора маркет во скопски Аеродром

Редакција
Со внимателно избран асортиман и атрактивни цени на производите од бела техника, телевизори и голем број апарати за домаќинство, „Техномаркет“ отвара уште еден маркет. Со...
БЕСПАРИЦА

Минимална плата од најмалку 13.800 денари побараа денеска работниците на маршот на ССМ

Редакција
Во годината во која се одвиваат активности за изготвување нов закон за работни односи Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) очекува да биде стожер на...
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Што ќе бараат работниците на денешниот марш за работнички права

Редакција
Протестни маршови во организација на повеќе синдикати ќе се одржат денеска во Скопје, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден на трудот 1 Мај, што...
Македонија

Поднесени 42 барања за амнестија, само еден обвинет не бара

Никола Осило
До денеска до Кривичниот суд во Скопје се пристигнати вкупно 42 барања за амнестија од обвинетите во неколкуте случаи кои се однесуваат за настаните во...
Македонија

Kој ќе побара амнестија: Во Кривичниот суд пристигаат барањата

Редакција
Обвинети за настаните во Собранието од 27 април минатата година почнале да доставуваат барања за амнестија до скопскиот Кривичен суд, потврдија за МИА од Судот. Барањата...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пет барања за одземање на праетничкиот имунитет на Груевски

Редакција
Пет барања за одземање на имунитетот на поранешниот премиер и пратеник Никола Груевски, кој избега и доби политички азил во Унгарија, се испратени до Собранието....
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев: Барањата на ВМРО-ДПМНЕ за техничка влада, нов јавен обвинител и комисија се неприфатливи

Редакција
Барањето на ВМРО-ДПМНЕ за техничка влада со мандат од 100 дена според Пржинскиот модел, за нов јавен обвинител и анкетна собраниска комисија за референдумот се...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Виз ер: Рутите до Барселона и Лондон ќе ги има само на лето, такви се барањата на пазарот

Редакција
Вообичаена пракса во авионската индустрија е фреквенциите на летовите да се менуваат според патните периоди и перформансите на рутите, соопштуваат од компанијата. „Wizz Air постојано...