еМагазин

Tag : безбедност

Локално

Безбедни на планините во Охрдискиот регион: 13 112 е нов број за СОС-повици

Редакција
Воспоставувањето на телефонски број за СОС-повици (13 112), во случај на планинска несреќа е нов почеток за развојот на планинарството, како рекреативен спорт од една
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Анализа: Во сообраќајни несреќи по нашите патишта, животот го губат 158 лица годишно

Редакција
Во Македонија, секоја година во периодот 2008-2017 година, во просек се случувале по 4.141 сообраќајна несреќа во коja имало загинати, потешко и/или полесно повредени лица
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Сценарио или реален ризик од терористички напади: Што да прават граѓаните во ваква состојба

Силвана Жежова
МВР синоќа во 20 часот издаде соопштение во кое се вели дека: „полицијата спроведе оперативно-тактички мерки и претреси на неколку локации поврзани со потенцијални планови
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се исплашени, предвремените парламентарни избори се единствен спас за Македонија

Редакција
СДСМ се исплашени. Знаат дека народот веќе нема намера да ги трпи нивниот криминал и неспособност и затоа избегаа од одлука за распишување предвремени парламентарни
ДОБРОСОСЕДСТВО

Спасовски: Заедничките проблеми на безбедносните служби од регионот бараат заедничко дејствување

Редакција
Заедничките проблеми со кои се соочуваат безбедносните служби од регионот како што се мигрантите, тероризмот, шверцот со оружје, артефакти, наркотици и слично наметнуваат потреба од
Македонија

Каменос има план Б, ако не успее договорот од Преспа

Редакција
Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос предлага потпишување меѓудржавни безбедносни договори за решавање на проблемите и стабилност во регионот. По средбата со американскиот државен секретар
ЖИВОТ

Истражување: Околу 70 отсто од играчките на пазарот се небезбедни

Редакција
Околу 70 отсто од играчките на пазарот во Македонија се небезбедни, се продаваат на отворено, на пазарите, немаат соодветна декларација, ниту информација за нивниот хемиски,
Локално

Државен просветен инспекторал констатирал дека учениците немале намера да го повредат девојчето

Редакција
Општина Аеродром соопшти дека по вонредниот инспекциски надзор во основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“, Државниот просветен инспекторат во својот записник констатирал дека „учесниците во настанот што
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Виз ер“ прогласена за најбезбедна од страна на airlineratings.com

Редакција
„Виз ер“, најбрзорастечката авиокомпанија во Европа и водечка компанија за нискобуџетни услуги во Централна и Источна Европа, доби највисока оцена за безбедност, од седум ѕвезди,
ЖИВОТ

АМСМ „скенира“ колку пешачките премини околу училиштата се безбедни

Редакција
АМСМ како единствена членка од Македонија на Меѓународната програма за проценка на патиштата – iRAP и Светската автомобилистичка федерација – FIA, учествуваше во подготвителниот состанок