еМагазин

Tag : Бигорски

ЖИВОТ

Бигорски ги кани граѓаните на манастирска слава

Никола Осило
Едно од најпознатите македонски христијански светилишта – Бигорскиот манастир упати јавна покана до граѓаните да присуствуваат на манастирската слава. „Славното Бигорско светилиште, кое низ вековите
ЖИВОТ

Монаси и монахињи на Голем Крчин ќе отслужат божествена утринска литургија

Никола Осило
Братството од Бигорскиот манастир и сестринството на манастирот „Свети Георгиј Побдоносец“ од дебарското село Рајчица и оваа година, на 18 август, ќе го организираат најатрактивното
ЖИВОТ

„Сега е Свет и Велик Пост“, видео-спот на Бигорски за првата великопосна песна

Редакција
Изминатиов период во Бигорскиот манастир, изработен e нов видео запис, овој пат за првата великопосна песна (каланда) со наслов “Сега е Свет и Велик Пост”.
МАКЕДОНСКО ТОП СТОРИИ

(Видео) Прекрасна приказна за животот на монасите од Бигорскиот манастир

Никола Осило
„Среде пустинската убост“ е насловот на видео-записот подготвен од стручни тимови составени од директори на фотографија, продуцент, монтажер и режисер, кои веќе извесен период наназад
Локално

Бигорски манастир ќе добие нов гостински конак

Никола Осило
Новиот објект ќе се гради на постоечкиот манастирски паркинг, пред долната порта и ќе располага со 70-тина легла. Чинот на осветување го изврши Митрополитот Дебарско-кичевски