еМагазин

Tag : Битола

ЖИВОТ

Димитров стигна да се слика и со легендарната Клаудија Кардинале

Редакција
И покрај набиената референдумска кампања, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, синоќа присуствуваше и на отварањето на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола. На својот Фејсбук профил...
Локално

Скопјанец набавил 30 венчаници од Битола и никогаш не ги платил

Никола Осило
Секторот за внатрешни работи Битола поднесе кривична пријава против Ф.С.(28) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измама“, информира МВР. На...
Македонија

Притвор за полицаецот-убиец од Битола

Никола Осило
Судија на претходна постапка при Основниот суд Прилеп на Е.Т.(24) од Битола му одреди мерка во траење од 30 дена. Притворот ќе се извршува во...
Локално

Полицаец од Битола свирепо убил сограѓанин: Го застрелал, па го запалил

Никола Осило
Ноќеска (15.09.) околу 02,00 часот полициски службеници од ПС Прилеп и СВР Битола го приведоа Е.Т. (24) од Битола, полициски службеник, поради основано сомнение дека...
Локално

Битолчанка му го запалила автомобилот за да „расчисти“ имотно-правен спор

Никола Осило
Секторот за внатрешни работи Битола поденсе кривична пријава против Т.Н.М.(54) од Битола, за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“, информира МВР. На 18 мај годинава...
Бизнис

Битолска „Македонија“ со зголемена добивка

Редакција
Македонија АД Битола во првите шест месеци има добивка од 3.474 илјади денари, соопшти компанијата преку Македонската берза. Лани во истиот период компанијата имаше добивка...
Циа

ЦИА открива дека ЈНА чувала специјално оружје во подземни магацини кај Битола

Никола Осило
Како што во неколку наврати веќе пишуваше „еМагазин“, американската Централна разузнавачка агенција ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи меѓу кои и илјадници кои се...
Ретро

Ретка видео-снимка од 1906 година: Како Османлиите ги беселе Македонците во Битола

Никола Осило
Пионерите на филмот во Македонија и во Југоисточна Европа познатите браќа Јанаки и Милтон Манаки се одговорни што и денес можеме да видиме како се...