еМагазин

Tag : бизнис

Бизнис

Арсовска: Приватниот сектор очекува тешка 2020 година

Редакција
Политиката е секогаш пред економијата. Тоа во голема мера ја комплицира и онака сложената состојба во земјава, каде во институциите, се чини, се занемарува принципот...
Бизнис

MEMO стана член на европската асоцијацијата на европски берзи на електрична енергија

Редакција
Националниот оператор на пазар на електрична енергија (МЕМО) стана асоцијативен член на европската асоцијација „Јуропекс“ (Europex), информираат од таму. “МЕМО стана 29 член на асоцијацијата...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Цементарница УСЈЕ ја доби Наградата за унапредување на човековите права во бизнисот

Редакција
Цементарница УСЈЕ АД Скопје доби Награда за посветеност на унапредувањето на човековите права во бизнисот, информираат од компанијата. Оваа награда се доделува во рамки на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ЕВН наградена за унапредување на човековите права во бизнисот

Редакција
ЕВН Македонија е една од првите компании добитници на наградата за унапредување на човековите права во бизнисот, информираат од компанијата. Ова престижно признание се доделува...
Бизнис

Освојување на странски пазари – приоритет за Американската стопанска комора

Редакција
Во рамките на серијата на настани и иницијативи дизајнирани да им помогнат на македонските компани да се прошират на странски пазари Американската стопанска комора (АмЧам)...
Бизнис

Ангеловска-Бежоска на „Македонија 2025“: Треба да забрза процесот на реална конвергенција кон економијата на Европската унија

Редакција
„Со оглед на фактот дека нивото на доходот кај нас е само околу 37% од европскиот просек, еден од главните предизвици за нашата економија е...
Бизнис

Азески: Бизнисот сака предвидливост, до кога ќе имаме Пржинска влада

Редакција
Во интерес на предвидливоста на бизнис-климата која компаниите ја бараат за да функционараат нормално, претседателот на Стопанска комора, Бранко Азески, го постави прашањето, до кога...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил вицепремиерот Кочо Анѓушев, кој најави повлекување од политиката

Редакција
Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев по изборите напролет најавува повлекување од политиката и враќање на бизнисот. еМагазин го разгледа неговиот анкетен лист кој го...
Македонија

Му се враќа на бизнисот: Анѓушев по изборите, ќе се збогува со политиката

Редакција
Во емисијата Топ тема на телевизијата Телма, вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев најави повлекување од политиката, и после изборите, без оглед на нивниот исход,...
Бизнис

Македонски Телеком ја зголемува добивката и бележи раст на корисничката база во третиот квартал на 2019

Редакција
Македонски Телеком продолжува со успешното работење и во третиот квартал од 2019 година. Компанијата оствари раст на нето добивката и зголемени приходи од продажба во...