еМагазин

Tag : бизнис

Бизнис

Градежните компании бараат интензивирање на работата: Без градежништво нема раст на економијата

Редакција
Формирање на Меѓуресорно тело, во кое ќе учествуваат претставници на Градежната комора, Владата и Општините, што ќе гарантира и резултира со побрзо придвижување на секторот...
Бизнис

Петер: Владата е позитивно настроена кон инвеститорите

Редакција
Владата е позитивно настроена кон инвеститорите, презеде доста активности, а планот за економски раст е една од нив за кој направија подобрување, оцени денеска Штефан...
Локално

Нова бензиска станица на „Макпетрол“ во Куманово

Редакција
Макпетрол АД Скопје продолжува да инвестира во сопствените капацитети и истовремено продолжува и понатаму со зацртаниот инвестициски циклус, информираат од компанијата. „При тоа, со постојана...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Цела листа: Кои компании во Македонија влегоа во бизнисот со марихуана

Редакција
До сега се издадени лиценци на 15 компании со домашен и странски капитал кои одгледуваат канабис за медицински цели, соопшти на својот Фејсбук профил, премиерот...
Локално

Централниот регистар домаќин на најголемите светски експерти од областа на бизнис-регистрите

Редакција
Претставници на корпоративни деловни регистри од над 60 земји и повеќе од 160 делегати од цел свет ќе ги споделат светските практики поврзани со функционирањето и...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Ципрас: Грчкото претприемништвото може да игра водечка улога во економскиот развој на Северна Македонија

Редакција
Грчкото претприемништвото има можност да игра водечка улога во економскиот развој на Северна Македонија поради важниот и позитивен моментум што го создаде Договорот за Преспа,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Колку ќе загуби државата од измените на Законот за игрите на среќа?

Редакција
Рекордни 253 милиони евра, минатата година инкасирале државниот и локалните буџети од индустријата на игри на среќа. Од тоа, 135 милиони евра од директни приходи...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Важноста на факторот „време“ при транспорт и доверба кај клиентите

Редакција
Какво е чувството кога продавачот ќе Ви честита за одличниот избор на автомобил со фенси металик боја и со најнова технологија која веќе е стандардна...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Дали македонските приредувачи на игри на среќа ќе доживеат сценарио како во Албанија?

Редакција
Дали борбата против коцкањето е само параван за преземање на бизнисот со игри на среќа, прашуваат инволвираните во овој бизнис. Имено, ДУИ предложи измени на...
Бизнис

Корупцијата и бирократијата ја сместија Македонија на 68. место на листата на Форбс на најдобри земји за бизнис

Редакција
Македонија е рангирана на 68. место на листата на Форбс за водење бизнис, која е составена врз основа на 15 фактори, вклучувајќи имотни права, даноци, технологија, ниво...