еМагазин

Tag : бизнисмени

Македонија ТОП СТОРИИ

Бизнисменот Митровски на судењето за „Рекет“: Се плашев да пријавам знаејќи ја тогашната моќ на СЈО

Редакција
Вториот сведок на денешното рочиште за случајот „Рекет“, бизнисменот Зоранчо Митровски, нагласи дека бил запрепастен кога во медиумите слушнал оти е осомничен во случај на...
Бизнис

Бизнисмените прашуваат дали Владата размислува за „увоз“ на работници

Никола Осило
Дали Mинистерството за труд и социјална политика размислува за увоз на работна сила од трети земји, бидејќи нашата заминува и дали државата е фокусирана на...
Македонија

Бизнисмените до новинарите: Направете го регистарот на професионални онлајн медиуми, ние ќе ве следиме

Редакција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) во соработка со Стопанската комора во Битола одржаа средба на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Звучни имиња на фирми, бизнисмени и јавни претпријатија на новата Листа на должници на УЈП

Редакција
На новата Листа на должници на Управата за јавни приходи (УЈП) традционално се најдоа неколку јавни претпријатија, меѓу кои и Македонската радио телевизија, комуналните претпријатија...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

И за плати и за бизнис: Државната цицка се уште e најслатка

Никола Осило
Веќе подолг период бизнисмените во нашата држава отворено предупредуваат дека на пазарот има недостиг од работници пред се од стручен технички кадар. Нивните предупредување ги...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Звучни имиња на бизнисмени и компании на новата листа должници на УЈП

Никола Осило
Голем број познати македонски компании и бизнисмени се најдоа на новата листа должници на Упрaвата за јавни приходи (УЈП) за долгови доспеани до 31.05.2019 и...
Македонија

Нема пријавено случај на рекет или уцена кај членките на Стопанската комора на северозападна Македонија

Редакција
Во Стопанската комора на северозападна Македонија (СКСЗМ) нема пријавено случај за рекет или уцена, изјави извршниот директор, Дриљон Исеини. Тој рече дека членките на оваа...
Македонија

Русковска: Се истражува рекет и врз други бизнисмени

Редакција
Засега нема нови моменти во истрагата за случајот „Рекет“. Има сознанија и за други случаи на уцени кои се вршени од осомничените, неколку бизнисмени веќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Русковска за „Независен“: Заев усно не извести за бизнисмените кои биле уценувани

Редакција
Обвинителката Вилма Русковска денеска изјави дека премиерот Зоран Заев пријавил за случајот со бизнисмените кои биле уценувани. „Премиерот усно нè извести мене и јавниот обвинител...
Македонија

Бизнисмени се обратиле до Заев, биле уценувани

Редакција
Премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција информира дека кај него се обратиле бизнисмени кои не се од Скопје, а кои биле уценувани. Како одговор на...