еМагазин

Tag : бојкот

Македонија ТОП СТОРИИ

„АјварДен„: Бојкотирачите подготвуваат голема прослава пред Собрание

Никола Осило
Приврзаниците на бојкот на референдумот подготвуваат голема прослава, насловена како „АјварДен„ пред Собранието на Република Македонија. Во паркот „Жена Борец“ преку ден беше поставена бина,...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

„За“ или „против“: Неопходно е да се излезе на гласање на референдумот

Никола Осило
Македонските граѓани во изминатиов период се изнаслушаа различни ставови, аргументи и квази-аргументи зошто треба или не треба да се излезе на гласање на претстојниот референдум...
Македонија

Мицкоски би одбил амнестија за Груевски и Мијалков, во замена за поддршка на референудмот

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за телевизијата за 24 вести рече дека на 30 септември ќе се дознае дали ќе излезе или нема да...
Македонија

Заев ќе излезе на ТВ дуел со Мицкоски штом каже дека е против бојкот на референдумот

Редакција
Подготвен сум да прифатам дебата со господинот Мицкоски кога тој јасно и јавно ќе каже дека е против бојкотирањето. Штом тоа ќе го каже, веднаш...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ не повика на бојкот: Се тресеше гората, се роди глушец

Никола Осило
ВМРО-ДПМНЕ по консултациите со граѓаните и по одржаните состаноци на Централниот и Извршниот комитет, донесе одлука секој граѓанин да постапи според сопственото убедување, изјави синоќа...
Македонија

Кривично можат да бидат гонети оние што присилуваат на бојкот, но не и оние што повикуваат

Редакција
Академикот Владо Камбовски на денешната прес-конференција, запрашан за неговата неодамнешна изјава за оние кои ќе бојкотираат на референдумот, рече дека недозволиво е граѓани да одат...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) На граѓаните не им е до прослава: Слаб интерес за забавата на Владата за независноста и за собирот за бојкот

Редакција
Прославата на Владата за Денот на независноста на Македонија во Скопје, која беше организирана во нејзиниот двор, предизвика многу мал интерес кај граѓаните. Стотици граѓани,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Милошоски побара пари од Собранието да води кампања за бојкот на референдумот

Редакција
Пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ го известил претседателот на Собранието, Талат Џафери дека ќе учествува во јавна пропаганда на претстојниот референдум со бојкотирачки став. –...
Македонија

Левица поднесе иницијатива за оценување на уставноста на одлуката за референдумот за името

Редакција
Политичката партија Левица денеска поднесе иницијатива за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распишување на референдум донесена од страна на Собранието на Република...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ до 10 септември ќе соопшти дали ќе повикаат на бојкот на референдумот

Редакција
Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за Канал 5 изјави дека партијата до 10 септември ќе се изјасни дали ќе го бојкотира референдумот....