еМагазин

Tag : Богородица

Македонија

(Следете во живо) На граничниот премин Богородица се чека до половина час

Редакција
Сообраќајната раздвиженост на граничниот премин „Богородица“ од утрово е зголемена како резултат на продолжениот викенд поради прославата на велигденските празници. Во моментот за излез од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Добродојдовте во Северна Македонија: Сменето името на државата на граничниот премин Богородица

Редакција
На граничниот премин со Грција, Богородица, Царинската управа, денеска залепи налепница на таблата на која го пишува новото уставно име на државата – Република Северна Македонија....
Македонија ТОП СТОРИИ

Кои институции први ќе го користат новото име „Република Северна Македонија“: „Република Македонија“ симната од зградата на Владата

Редакција
Отстранети се буквите „Влада на Република Македонија“ од зградата на Владата, објави порталот Сакам да кажам. Владата, Министерството за надворешни работи, Министерството за одбрана и...
Македонија

(ВИДЕО) „Македонија блокира“ времено го блокираше граничниот премин Богородица

Редакција
Во знак на протест против менување на името на Република Македонија, попладнево приврзаници на „Македонија блокира“ предводена од Јанко Бачев од „Единствена Македонија“ времено го...
Бизнис

288.377 Македонци летово биле во Грција

Редакција
Најфреквентниот граничен премин „Богородица“ во периодот од 15 јуни до 15 септември, кој се смета за главна туристичка сезона, на влез и излез од земјава...
Македонија

(Фото) Иванов со семејството за празникот Успение на Пресвета Богородица на црковно-народниот собир во охридското село Скребатно

Редакција
Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов денеска со со сопругата Маја и синот присуствуваа на големиот црковно-народен собор што по повод православниот празник Успение на...
Македонија

(ВИДЕО) Заев на прослава на Успение на Пресвета Богородица во црквата „Светa Богородица“ во Осоговскиот манастир

Редакција
Заедно со граѓаните на Крива Паланка, денеска во црквата „Светa Богородица“ во Осоговскиот манастир, го прославивме големиот христијански празник – Успение на Пресвета Богородица, напиша...
CHECK IN ТОП СТОРИИ

(Галерија) Како иконата на Богородица го направи селцето Канала на Китнос топ религиозна дестинација во Грција

Петре Димитров
Икона на Богородица, која преставува одлично уметничко дело, насликана од Емануел Скордилис во 1575 година, го стави селцето Канала на грчкиот остров Китнос на листата...
Македонија

Христијаните го слават празникот Голема Богородица: Мајката на Христос со шамија го најавила Успението

Никола Осило
Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица е еден од најголемите христијански празник посветен на Марија, мајката на Исус Христос. Христијаните веруваат дека, како и...
Македонија

(Следете во живо) За излез од Македонија повеќе од половина час се чека на Табановце и на Богородица

Редакција
На граничните премини Табановце и Богородица денеска има зголемена фреквенција на возила. На Табановце за излез од земјата се чека од 30 до 45 минути...