еМагазин

Tag : боинг

БАШ НИ Е ЌЕФ

Капетан на „боинг 737“ отвора професионална школа за пилоти во Штип

Редакција
Капетанот на „боинг 737“, Раде Ивановски, и неговите двајца синови го живнаа небото над Штип. Откако Ивановски на 31 август свечено го отвори хангарот на...
Свет

Директорот на „Боинг“ призна дека е направена грешка со системот за предупредување во пилотската кабина на „737 Макс“

Редакција
Генералниот директор на „Боинг“, Денис Муленбург призна дека компанијата направила „грешка“ при ракување со проблематичниот систем за предупредување во пилотската кабина на авионот „737 Макс“,...
Техно ТОП СТОРИИ

Туристи ќе можат да ја посетуваат Меѓународната вселенска станица

Редакција
Американската НАСА соопшти дека ќе дозволат приватни лица да ја посетуваат Меѓународната вселенска станица. Претставници на НАСА на прес-конференција соопштија дека трошоците и организацијата на...
Свет

„Боинг“ планира нов софтвер за контрола на летање за авионите „737 макс“

Редакција
Федералната администрација за воздухопловство на САД синоќа соопшти дека авиокомпанијата „Боинг“ ќе им издаде официјално упатство на авиопревозниците, на неприземјените авиони „Боинг 737 макс“, да...