еМагазин

Tag : болни

Македонија

Рецептите за хронично болните пациенти од утре ќе се издаваат електронски, наскоро и за другите осигуреници

Редакција
Фондот за здравствено осигурување воведува електронски рецепт за терапија, кој од утре ќе почне да функционира за хронично болните пациенти за да се заштитат од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Убава вест: Оздравени уште 38 пациенти, вкупната бројка 627

Редакција
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 38 оздравени пациенти во: Скопје-19, Тетово-3, Струга-9, Битола-4 и Гостивар-3. Со ова, вкупната бројка...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Што претставува озонотерапија која од денеска ќе се користи и кај нас за лекување на пациентите со корона вирусот

Редакција
Од денеска, пациентите кои се заболени од корона вирусот кај нас, ќе се лекуваат со крвна плазма и примена на озонотерапија. Но, што всушност претставува...
Македонија ТОП СТОРИИ

Убава вест: Оздравени 42 лица од корона вирусот кои се лекувале дома и нови шест на клиниките, вкупно 272

Редакција
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 излекувани пациенти. Од нив шест пациенти од болничко лекување и 42 кои се...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Детална листа на лица со хронични состојби кои треба да бидат ослободени од работа

Редакција
Согласно препораките на Владата, објавуваме Листа на дијагнози на хронични состојби, согласно која се утврдените категории на лица кои треба да бидат ослободени од работа...
ЖИВОТ

Пеколните температури ги вжештија телефоните на Итната помош: Зголемен број на колапси

Никола Осило
Поради топлотниот бран што ја зафати земјата со многу високи температури од портокалова фаза, бројот на повици кон службата за Итна медицинска помош (ИМП) во...
Бизнис

Еден од водечки бубрежни центри во светот „Диаверум“ ја презема „Диамед Македонија“

Редакција
„Диаверум“ (Diaverum), еден од водечки бубрежни центри во светот, ја презема Приватната здравствена установа „Диамед Македонија“, која оперира со девет центри за дијализа и се...
Македонија

Референдум за името: Гласа дијаспората, затворениците, болните и изнемоштените лица

Редакција
Во пресрет на утрешниот референдум, денеска гласаат болните и изнемоштени лица, затворениците и лицата во домашен притвор, како и македонските државјани во странство кои се...
Македонија

На локалните избори за гласање се пријавиле 5.400, а на референдумот за името 1.859 болни и немоќни лица

Редакција
За референдумот на 30 септември за гласање се пријавени 1.859 болни и немоќни лица во 69 од 80 општини. Гласањето за нив ќе се спроведе...