еМагазин

Tag : брегзит

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Поддржувачи на Брегзит го запалија знамето на ЕУ

Редакција
Велика Британија и официјално веќе не е членка на Европската Унија откако на полноќ стапи на сила договорот за таканаречениот Брегзит. Поддржувачите на излегувањето на...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Британија на полноќ излегува од ЕУ: Што се менува по Брегзит?

Редакција
Денеска на полноќ Велика Британија и официјално станува првата земја што ја напушта Европската Унија. Таканаречениот Брегзит стапува на сила три години по одржувањето на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонската Влада се подготвува за Брегзит: Во консултација со ЕУ ќе се преговара со Британија

Никола Осило
Владата на една од последните седници го разгледала предлогот за поведување постапка за водење преговори за склучување Договор за партнерство, трговска размена и соработка меѓу...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Не сме имуни на Брегзит: Владата сака да почне преговари за партнерство и трговски односи со Британија

Никола Осило
Владата на последната седница го разгледувала предлогот за поведување постапка за водење преговори за склучување Договор за партнерство, трговија и соработка меѓу Република Северна Македонија...
Свет

(Видео) Нокаут за Борис Џонсон: Домот на лордовите пресече дека нема Брегзит без договор со ЕУ

Никола Осило
Британскиот премиер Борис Џонсон се најде во безизлезна ситуација откако денес Домот на лордовите го одобри предлог-законот со кој Брегзит станува невозможена мисија без договор...
Свет ТОП СТОРИИ

Нова „шлаканица“ за Борис Џонсон: Усвоен Закон за спречување на Брегзит без договор

Никола Осило
Пратениците од Долниот дом на парламентот во Британија синоќа усвоија Закон за спречување на Брегзит без договор, кој утре би требало да се најде на...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе станат ли Шпанија и Британија пречка да станеме членка на НАТО во декември?

Редакција
Во време кога Македонија ги брои месеците до самитот на НАТО во декември кога и официјално се очекува да станеме 30. членка на Алијансата, во...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Шекспировски заплет во Британија: Што всушност ќе донесе Брегзит?

Никола Осило
Очите на европската, но и на светската јавност повторно се свртени во Британија поради новонастанатата драма околу Брегзит. Откако опозициските пратеници и бунтовниците од владејачкото...
Свет

Ќе го одржи ли контроверзниот Борис Џонсон ветувањето за Брегзит до 31 октомври?

Никола Осило
Ќе го одржи ли новиот британски премиер Борис Џонсон ветувањето дека ќе обезбеди договор за Брегзит до 31 октомври е прашање кое надвиснува кај британската,...
Бизнис

Владата се подготвува за Брегзит

Никола Осило
Владата на денешната седница ја разгледа информацијата за влијанието на Брегзит врз македонската економија. Задолжено е Министерството за економија во соработка со Министерството за финансии...