еМагазин

Tag : буџет

Бизнис ТОП СТОРИИ

Буџет 2020: Колку ќе се задолжи Владата за отплата на стари долгови?

Никола Осило
Проектираниот дефицит за 2020 година од 17,4 милијарди денари, отплатата по основ на главница на надворешен долг во износ од 26,9 милијарди денари и отплатата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата планира да прибере 94 милиони евра од глоби и такси во буџетот за 2020 година

Никола Осило
Владата следната година предвидува во буџетот да се слеат околу 2,2 милијарди денари или околу 35,6 милиони евра од глоби, судски и административни такси. Тоа...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Од буџет „тежок“ 3,8 милијарди евра само 19 милиони евра за заштита на животната средина

Никола Осило
Во периодот кога загадувањето на воздухот и другите еколошки теми стануваат проблем број еден во државата, Владата одвои минимални средства од буџетот за 2020 година...
Бизнис

Арсовска: Буџетот е наменет за плати, не и да го помогне стопанството

Редакција
Претседателката на Сојузот на стопански комори, Данела Арсовска излезе со реакција за предлог буџетот за 2020 година. Нејзиниот став го пренесуваме во целост: „Да почнеме...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Буџетот за 2020 година 3,9 милијарди евра

Редакција
Предлог-буџетот за 2020 година изнесува 3,9 милијарди евра, информираше денеска министерката за финансии Нина Ангеловска на прес-конференцијата со премиерот Зоран Заев во Владата. Најголем дел...
Бизнис

Ангеловска: Во буџетот растот на економијата во 2020 година проектиран на 3,8 отсто

Никола Осило
Растот на економијата следната година според владината проекција е 3,8 отсто. Ова го соопшти денеска министерката за финансии Нина Ангеловска одговорајќи на новинарски прашања, споделувајќи...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото) Уловена „жестока женска расправа“ за буџетот за 2020 година

Никола Осило
Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на својот Фејсбук-профил објави фотографија од „крчкањето“ на буџетот за 2020 година на која може да се видат само жени....
Македонија

Кривична пријава за екс градоначалникот на Неготино, го оштетил буџетот за над 7 милиони денари

Редакција
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Неготино поднесе кривична пријава против пет лица, меѓу кои и поранешниот градоначалник на Неготино, осомничени за сторени повеќе различни кривични...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Со ребалансот Владата значително го зголеми сопствениот буџет, а го намали на Собранието

Никола Осило
Во собраниска процедура влезе предлог-ребалансот на буџетот во кој може да се забележи дека Владата сопствениот буџет го зголеми од 3,9 милијарди денари (64 милиони...
Бизнис

Ребаланс на буџет: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се „спукаа“ околу субвенцииите за повисоки плати

Никола Осило
Во Собранието почна расправата по ребалансот на Буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот е точка на дневен ред во матичната...