еМагазин

Tag : централен регистар

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Кернел груп“ го доби тендерот на Централниот регистар за набавка на решение за обединети комуникации вреден 282.000 евра

Никола Осило
Централниот регистар по распишаниот тендер за набавка на решение за обединети комуникации (IP телефонија, call центар и др.) и надградба на серверска инфраструктура склучи договор...
Македонија

Обвинителството го гони ексдиректорот на Централниот регистар и уште тројца вработени за неосновано исплаќање плата на партиски активист

Никола Осило
Основното јавно обвинителство од Скопје поднесе обвинение против поранешниот директор на Централниот регистар Андреја Поповски за злоупотреба на службената положба и овластување, како и против...
Македонија

Централен регистар: Извршен е упад во компјутерскиот систем, податоците не се загрозени

Редакција
Централниот регистар потврдува дека е извршен упад во компјутерскиот систем и потенцира дека при упадот воопшто не се нарушени состојбата и интегритетот на податоците во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Екс-директорот на Централен, Поповски и давал плата на вработена, а таа работела во партија

Редакција
Кривична пријава и барање за притвор ќе поднесе Основното јавно обвинителсво од Скопје против поранешниот в.д. директор на Централниот регистар, Андреа Поповски поради сомнеж дека...
Македонија

Приведен Андреа Поповски, поранешен в.д. директор на Централен регистар

Редакција
За случај на Управата на финансиската полиција, за кој засега не се откриваат повеќе детали, денеска е приведен поранешниот в.д. директор на Централен регистар, Андреа...
Локално

Централниот регистар домаќин на најголемите светски експерти од областа на бизнис-регистрите

Редакција
Претставници на корпоративни деловни регистри од над 60 земји и повеќе од 160 делегати од цел свет ќе ги споделат светските практики поврзани со функционирањето и...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Зошто откази за роднините? Признавате непотизам? Нели се беше легално?“: Твитер за отказот на мајката на Костадинов

Редакција
Очекувано, лавина од различни реакции за најавениот отказ од Централен регистар во Струмица на мајката на потпаролот и пратеникот на СДСМ, Костадин Костадинов. Ви пренесуваме...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Отворена стечајна постапка над Радио Слободна Македонија

Никола Осило
Централниот регистар постапувајќи по пријавата за упис по службена должност на решение на Основен суд Скопје 2 за отворена стечајна постапка над трговско радиодифузното друштво...
Бизнис

Централниот регистар вработува 20 лица, плата до 44.784 денари

Никола Осило
Централниот регистар на Република Македонија објавува оглас за вработување на 20 лица на определено време од 12 месеци. Се бараат советник за планирање развој и...
Бизнис ТОП СТОРИИ

34 нови вработувања во Централен регистар, плата до 53.101 денари

Редакција
Централен регистар на Република Македонија објави оглас за вработување на 34 извршители на неопределено време во повеќе градови низ државата: Струмица, Куманово, Виница, Гостивар, Велес, Битола…...