еМагазин

Tag : цензус

Македонија ТОП СТОРИИ

Што ќе се случи ако нема цензус: За избор на претседател треба да гласаат најмалку 723.253 граѓани

Редакција
Во недела на 5. мај ќе се одржи вториот круг од претседателските избори. Право на глас имаат 1.808.131 избирач, кои можат да изберат меѓу двајцата...
Македонија

Мицкоски очекува да има цензус на гласањето на 5. мај

Редакција
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски очекува да биде постигнат цензус на вториот круг од претседателските избори на 5. мај. -Следен претседател на Република Македонија е...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе влијаат ли случувањата со ИВЗ на цензусот во вториот круг од претседателските избори?

Редакција
Превирањата во Исламската верска заедница (ИВЗ) траат неколку години, а повторно ескалираа во изборната кампања за нов претседател на државата, кога главна тема не е...
Македонија

Цензусот главен проблем за изборите: За Ахмети прифатливо претседателот да се избира во Собранието

Никола Осило
Лидерот на ДУИ Али Ахмети изјави дека за нив е прифатливо претседателот на државата да се избира и во Собранието, доколку не биде обезбеден потребниот...
Македонија

Деркоски: Ако нема цензус во вториот круг веднаш се распишуваат нови избори

Редакција
Ако нема излезност во вториот круг од 40 проценти, не е исполнет условот за успешни избори. Во тој случај веднаш се распишуваат нови избори, вели...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Шест причини зошто не се постигна цензус на референдумот

Редакција
На референдумот за името гласале 666.743 граѓани или 36,91 од вкупно запишаните во Избирачкиот список, соопшти Државната изборна комисија (ДИК) по преброени 100% од избирачките...
Македонија ТОП СТОРИИ

Според 50% од избирачките места: „За“ гласале 90,81 отсто, „против“ 6,18 отсто

Редакција
Според првичните податоци што ги објави Државната изборна комисија (ДИК) на својата веб страница од обработени 50 проценти од избирачките места, „за“ на референдумското прашање...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезноста до 18:30 часот, 34,09%

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) на најновата прес конференција соопшти дека излезноста на референдумот до 18.30 часот е 34,09%, од 84,83% од обработените податоци. Општини со...
Македонија

Во Сарај постигнат цензусот: Гласале 54,21%

Редакција
Според податоците објавени на веб страната на Државната изборна комисија (ДИК) најголема излезност до 17 часот на денешниот референдум има во општина Сарај каде што...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Со заплашување нема да се добие излезност на референдумот

Редакција
Ако не излезете да гласате на референдумот за името и не заокружете ЗА, нема ни НАТО, ни ЕУ. Оваа порака секој ден, по неколку пати...