еМагазин

Tag : чист воздух

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Разрешена директорката која им се закануваше на учениците за протестот против загадувањето

Редакција
Директорката на скопската гимназија „Никола Карев“ е разрешена откако на социјалните мрежи се појави видео во кое таа им се заканува на учесниците што денеска...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Утре нов протест за чист воздух: Умираме во илајдници годишно од загаден воздух

Редакција
Во исчекувања на првиот рок за исполнување од над 100 барања – 31.12.2019, #ЗеленФронт на здружени над 40 граѓански движења, иницијативи, организира втор протестен марш,...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

На Скопје денеска ќе му се случи #Зелена револуција: Марш за чист воздух, НЕ за загадувањето

Редакција
Обединети граѓански активисти од Скопје, Битола, Тетово, Гостивар, Струмица, Ново Село, Струга, Охрид и други градови и населени места, денеска организираат Марш за чист воздух...
Техно

Прва македонска апликација Challenger и награди за „зелени“ километри за чист воздух

Редакција
Доаѓа зимата и повторно ќе дишеме позагаден воздух во Скопје, затоа треба да размислиме што можеме ние да направивме за тоа да се намали. Колку...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Недела на иднината: Излези на протест за чист воздух, акција, марш, блокада

Редакција
„О2 Иницијатива“ информира дека од утре започнува „Недела за Иднината“ со протест пред Влада, а завршува на 27 септември со марш кој ќе почне од...
ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) „Кажете им на облаците Битола умира!“: Битолчани од црвениот тепих на „Браќа Манаки“ испратија порака за чист воздух

Редакција
Во духот на годинешниот фестивал „Браќа Манаки“ и неговото официјално лого tell the clouds, вчера вечер во Битола на црвениот тепих, а и низ градот...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Средношколци од Валандово направија апликација за создавање вертикална градина за прочистување воздух

Редакција
Апликацијата на средношколците од Валандово за создавање вертикална градина за одгледување на цвеќиња и други видови растенија, е избрана за една од петте најиновативни во...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Поради загадениот воздух, бесплатно скијање за децата на Маврово

Редакција
Ски-центарот „Заре Лазаревски“ извести дека денеска и утре ќе има бесплатно скијање во ски-центрот Маврово. „Бесплатно скијање за сите ученици од основно и средно училиште,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитерџиите за чистиот воздух денес: „На градскиот татко богот на ракијата сме му копиљаци, ама затоа богот на ветриштата најмногу не сака“

Редакција
Чист воздух и сонце и веднаш расположението на скопјани се подобри. Повеќе велосипеди и луѓе на улица, без маски и грижа на совест дека се...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Промовиран „План за чист воздух“ кој треба да го намали загадувањето за 50 проценти

Редакција
Намалување на загадувањето на воздухот за 50 отсто во Скопје и од 30 до 50 отсто во другите градови во следните две години, предвидува „Планот...