еМагазин

Tag : Ципрас

ДОБРОСОСЕДСТВО

(Фото-галерија) Илјадници насмевки на историската посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас

Никола Осило
Во срдечна атмосфера со многу насмевки помина првата историска посета на грчкиот премиер Алексис Ципрас на нашата земја. При посетата беа остварени повеќе средби на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Зошто не се интонирана македонската химна на дочекот на Ципрас пред Влада: Пропуст, немање време или нешто друго?

Редакција
На дочекот на грчкиот премиер Алексис Ципрас пред Владата не беа интонирани, македонската и грчката химна, како што предвидува протоколот за дочек на висок функционер...
Македонија

Додека сите очи се вперени во Ципрас: Сé уште нема договор за законот за јавно обвинителство

Никола Осило
И денешната четврта по ред средба меѓу работните групи на власта и опозицијата за Законот за јавно обвинителство со што треба да се реши идниот...
ЖИВОТ

Партнерката на Ципрас, Бети Базиана положи цвеќе на гробот на Гркот Зорба во Скопје

Редакција
Бети Базиана, партнерката на грчкиот премиер Алексис Ципрас, денешната историска прва посета на премиер на Грција на нашата држава, ја искористи за да положи цвеќе...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев-Ципрас: Мора да трчаме и брзаме, изгубивме три децении

Редакција
Мојата посета тука е прва официјална на грчки премиер во вашата земја. Изгубивме многу време. Мора да трчаме и брзаме, бидејќи изгубивме три децении. Мора...
Македонија

(Фото) За кого носеше цвеќе министерот Бектеши на дочекот на Ципрас на скопскиот аеродром

Редакција
Министерот за економија Крешник Бектеши беше дел од владината делегација која го пречека грчкиот премиер Алексис Ципрас на скопскиот аеродром. Тој дојде со цвеќе, кое...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер фати „сеир“ за посетата на грчкиот премиер: „Ама ми е згоден овој Ципрас“

Никола Осило
Лавина реакции и коментари на социјалните мрежи поттикна посетата на грчкиот премиер Алексис Ципрас на земјава. Најчесто може да се прочитаат топли поздрави за добредојде,...
Македонија

(ВО ЖИВО) Пречек на Ципрас пред Влада

Редакција
Грчкиот премиер Алексис Ципрас заедно со владина делегација и бизнисмени пристигна во Скопје. Неговиот лет доцнеше десетина минути, а неговото пристигнување пред македонската Влада е...
Македонија

(ВО ЖИВО) Дочек на Ципрас и грчката делегација на скопскиот аеродром

Редакција
Грчкиот премиер Алексис Ципрас со владина делегација и бизнисмени денеска доаѓа во неговата прва официјална посета на Македонија. На аеродромот Скопје се очекува да пристигне...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

(Галерија) Разлики и сличности: И двајцата имаат по две деца, Заев и Ципрас приватно

Редакција
Македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе бидат запишани во историјата на односите на двете земји, како политичари кои го решиле спорот...