еМагазин

Tag : Дамјан Манчевски

Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска отвори постапка за “грчките фирми“ на министерот Дамјан Манчевски

Редакција
Од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), или Антикорупциска комисија, како што е позната во јавноста, денеска соопштија дека отвориле постапка за министерот за
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Манчевски се пошегува на негова „сметка“: Министерската функција те заглупавува

Редакција
Говорејќи на денешниот настан на промоцијата на проектот „Училишта на 21 век“, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски се пошегува на своја „сметка“.
Македонија

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Редакција
Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е веднаш да се повлечат и вработените кои се блиски на функционерите од сегашната, но
ЖИВОТ

Грчкиот министер Никос Папас задоволен од виното, мезето и музиката во Северна Македонија

Редакција
Mинистерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Република Грција, Никос Папас, кој е во посета на нашата држава, и денеска со министерот за информатичко
Бизнис

Нов Закон за инспекциски надзор: Инспекциите не треба да го полнат буџетот со казни

Редакција
Инспекцискиот совет во досегашното постоење не придонесе за остварување на целите заради кои беше формиран, додека пак инспекциските служби се преоптоварени со обврски од административна
Бизнис

Има институции што постојано имаат отворен оглас за вработување, но никој не се јавува

Редакција
Во јавната администрација има и прилив и одлив на кадри. Има институции кои нон стоп имаат отворен оглас за вработување, а никој не се јавува,