еМагазин

Tag : Дамјан Манчевски

Техно

Активирајте ја апликацијата „Стоп корона“ и помогнете заеднички да се победи коронавирусот

Редакција
Сите граѓани од денеска на своите мобилни уреди може да ја преземат апликација „Стоп корона“ – наменета за откривање на близок контакт со потенцијално заразени...
Интервју ТОП СТОРИИ

Манчевски: Работиме на сериозна стратегија за реорганизација на дел од вработените во државниот сектор

Редакција
Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски во разговор за „еМагазин.мк“ се дообјасни во врска со дебатата на која се зборуваше за распределбата на...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Како ли ви текна: Очајна мерка е да се субвенционираат плати за да си одат административци

Никола Осило
Македонската Влада се чини дека е во очај и не знае што да прави со вишокот вработени во администрацијата кои одат на работа колку да...
Македонија

Манчевски до АВМУ и до медиумските организации: Според кои стандарди „Инфомакс“ е медиум?

Редакција
Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски се огласи по повод медиумското третирање на протекувањето на информации за случајот „Рекет“, како и соопштението на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска отвори постапка за “грчките фирми“ на министерот Дамјан Манчевски

Редакција
Од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), или Антикорупциска комисија, како што е позната во јавноста, денеска соопштија дека отвориле постапка за министерот за...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Манчевски се пошегува на негова „сметка“: Министерската функција те заглупавува

Редакција
Говорејќи на денешниот настан на промоцијата на проектот „Училишта на 21 век“, министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски се пошегува на своја „сметка“....
Македонија

Манчевски: Да се повлечат блиските на функционерите и од власта и од опозицијата

Редакција
Ургентно решение за надминување на проблемот со непотизам при вработувањата е веднаш да се повлечат и вработените кои се блиски на функционерите од сегашната, но...
ЖИВОТ

Грчкиот министер Никос Папас задоволен од виното, мезето и музиката во Северна Македонија

Редакција
Mинистерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Република Грција, Никос Папас, кој е во посета на нашата држава, и денеска со министерот за информатичко...
Бизнис

Нов Закон за инспекциски надзор: Инспекциите не треба да го полнат буџетот со казни

Редакција
Инспекцискиот совет во досегашното постоење не придонесе за остварување на целите заради кои беше формиран, додека пак инспекциските служби се преоптоварени со обврски од административна...
Бизнис

Има институции што постојано имаат отворен оглас за вработување, но никој не се јавува

Редакција
Во јавната администрација има и прилив и одлив на кадри. Има институции кои нон стоп имаат отворен оглас за вработување, а никој не се јавува,...