еМагазин

Tag : датум

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Нема датум за ЕУ во октомври без ново СЈО и борба против корупцијата и криминалот

Редакција
Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, кој беше во посета на земјава, не дипломатски, туку директно ни го кажа тоа што веќе сите го знаеме: нема
БЕНЧМАРК

Германскиот амбасадор во Србија: Наскоро ќе биде познат датумот за почеток на преговорите со Северна Македонија

Редакција
Германскиот амбасадор во Србија, Томас Шиб денеска изрази надеж дека наскоро ќе биде познат датумот на почеток на преговарачкиот процес за членство меѓу ЕУ и
Македонија

Францускиот амбасадор Тимоние: Франција сè уште не донела одлука за датум за преговори

Редакција
Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние вели дека неговата земја сè уште не донела одлука во врска со прашањето за добивање датум за преговори на Северна Македонија за
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ни порача ли Макрон од Самитот на ЕУ, дека за Македонија нема датум ни во октомври?

Редакција
Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон на Самитот на лидери на ЕУ дека ќе блокира секакво проширување на Европската унија, откако земјите членки не успеаа да се
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

Францускиот претседател Макрон: Одбивам секакво проширување пред длабока институционална реформа на ЕУ

Редакција
Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека ќе блокира секакво проширување на Европската унија, откако земјите членки не успеаја да се договорат за именување кадар за
Македонија

Mеркел не очекува брз прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел не очекува брз прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ, но потенцира дека регионот има европска перспектива. Во својот видео
Македонија

Унгарскиот министер за надворешни, Сијарто: Одложувањето на датумот беше многу нефер за вашата земја

Редакција
Одложувањето на почетокот на пристапните преговори беше многу нефер за вашата земја, бидејќи сите знаеја за временската рамка и имаше доволно време сите да се
Македонија

Меркел ќе ја заложела „сета своја политичка тежина“ за преговори со Северна Македонија

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска од Брисел се заложи дека ќе стори сѐ за одредување датум за почеток на преговорите Северна Македонија за членство со
Македонија ТОП СТОРИИ

Шпанија демантира дека била против датум за почеток на преговори со Македонија

Редакција
Шпанската амбасада во Скопје ги демантира информациите дека заедно со уште шест земји-членки на Европската Унија била против одредувањето датум за отпочнување на преговори со
Македонија

Бугарскиот премиер Борисов: Македонците треба да созреат за датум за преговори со ЕУ

Редакција
Бугарскиот премиер Бојко Борисов вели дека Македонците мора да созреат за да добијат датум за почеток на преговорите со ЕУ. „Тие имаат многу нешта да