еМагазин

Tag : датум

Македонија

Лилјана Поповска не „плачела“ за датум за преговори со ЕУ

Редакција
Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, ги демантира, како што велат од нејзината партија „спиновите што беа претставени во јавноста деновиве“, додека таа беше на службен...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Заев до Меркел: Ако не, па името да го вратиме„: Твитер реакции за датумот за преговори со ЕУ

Редакција
Дали Македонија ќе добие датум за старт на преговорите со ЕУ е топ тема деновиве. Од датумот како што изјави премиерот Зоран Заев ќе зависи...
Македонија ТОП СТОРИИ

Заев ќе се сретне со Меркел, информацијата дека била против доделување датум била стара

Редакција
Претседателот на Владата Зоран Заев денеска најави уште една средба со германската канцеларка Ангела Меркел, за што веќе има потврден термин. Не прецизираше кога и...
Македонија ТОП СТОРИИ

Засега нема датум за преговори во јунските нацрт-заклучоци на ЕУ

Редакција
Во нацрт-заклучоците од претстојниот Совет на ЕУ до кои дојде МИА не стои датум за преговори со Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. Овие...
Македонија ТОП СТОРИИ

Црвенковски: Ако летово не добиеме датум за преговори, тоа ќе биде доказ за отсуство на лидерство и визија во ЕУ

Редакција
Доколку ова лето не добиеме датум за преговори за мене тоа ќе биде доказ за отсуство на лидерство и визија во рамките на ЕУ и...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ за Извештајот на ЕК: Се додека Заев е премиер, нема датум за преговори со ЕУ

Редакција
Владата на СДСМ пак излажа, датум за преговори со ЕУ и оваа година нема, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ. „СДСМ сега и со промена на име...
Македонија ТОП СТОРИИ

Партијата на Меркел е против датум за преговори за Македонија во јуни

Редакција
Партиите на Унијата (ЦДУ/ЦСУ) се против брз почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија за приклучување кон ЕУ. Одлука веројатно ќе биде донесена во октомври,...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Да можевме сами дома да се средиме, немаше да бараме членство во ЕУ“: Твитер за „студениот„ туш од Меркел и Макрон

Редакција
Угледниот „Фејненшл тајмс“ го соопшти тоа што на македонската јавност и беше познато од поодамна, дека изгледите Македонија да добие датум за старт на преговорите со...
БЕНЧМАРК ТОП СТОРИИ

ЕУ предупредува за можен бојкот на изборите, Франција останува тврда за старт на преговорите

Редакција
Учеството во изборните процеси ќе биде од суштинска важност за проценката за старт на преговори во јуни, европските челници ги повикаа и власта и опозицијата...
Спорт

„Виз ер“ Скопски маратон годинава ќе се одржи на 4 мај, датумот е поместен поради одржување на претседателските избори

Редакција
Поради одржување на претседателските избори, чиј втор круг ќе се поклопи со првичниот датум на одржување на 15. издание на Виз Ер Скопски маратон, 5...