еМагазин

Tag : Даунов синдром

БАШ НИ Е ЌЕФ

Отворен првиот Дневен центар за Даунов синдром

Редакција
Денеска се отвори првиот Дневен центар за Даунов синдром. Новиот Центар се наоѓа зад Соборниот Храм, на вкупна површина од 381 м2. Вкупната инвестиција на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Успешен завршеток на четвртата хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

Редакција
Пешачките патеки во градскиот парк во Скопје вчера беа претворени во атлетичарски патеки по кои децата со Даунов синдром и нивните другарчиња трчаа со цел...
ЖИВОТ

Светски ден на лицата со Даунов синдром: Облековте ли шарени чорапи за нивна поддршка

Редакција
Денеска е Светски ден на лицата со Дауновиот синдром, и претставува глобална иницијатива востановена од Обединетите нации во 2012 година. Целта е да се развијат...
БАШ НИ Е ЌЕФ

На 24. март во Градски парк во Скопје ќе се одржи Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

Редакција
Мечувалечки клуб Ескрим оваа година, по трет пат, ќе ја организира Хуманитарната трка за деца со Даунов синдром. Истата ќе се одржи во Градски парк...
Македонија ТОП СТОРИИ

Нина ќе стане библиотекарка во библиотеката на Владата

Редакција
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со Нина Костовска, наша сограѓанка од Тетово, која својот живот го поминува со Даунов синдром....
Локално

Нови шест случаи со заразени со мали сипаници: Заболено бебе со Даунов синдром

Редакција
Министерство за здравство информираше дека вчерашниот ден се регистрирани шест нови случаи на морбили. „На клиниката за инфективни болести е хоспитализирано едномесечно бебе со Даунов...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Убава вест: Александра стана дел од Revija bar & food

Редакција
Од Revija bar & food со задоволство соопштуваат дека Александра стана дел од нивниот тим на вработени. „Како и останатиот дел од нашиот тим таа...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Пример за почит: „Revija bar&food“ бара да вработи лице со Даунов синдром

Никола Осило
Во Македонија е вистинска реткост да се најде оглас за работа во кои се поттикнува да се пријават лица со Даунов синдорм и попреченост и...