еМагазин

Tag : ДДВ

Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали: Како и на кој начин ќе можете да ги скенирате фискалните сметки за враќање на ДДВ

Редакција
УЈП за да им излезе во пресрет на граѓаните кои ќе имаат проблем со апликацијата „Мој ДДВ“, за скенирање на фискалните сметки со цел поврат...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер ја „подбра“ Владата: „Ајфон е за богати, а на богатите не им треба поврат на ДДВ“

Никола Осило
Лавина реакции има на социјалните мрежи од граѓани кои користат „Ајфон“ односно оперативен систем „Иос“ и кои се обиделе да ја симнат апликацијата „Мој ДДВ“...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сите детали: Како да остварите поврат на 15 отсто ДДВ?

Никола Осило
Од денеска македонските граѓани ќе можат користејќи ја апликацијата „МојДДВ“ да бараат поврат на 15 отсто од данокот на додадена вредност за купени добра или...
Бизнис

Детален преглед: Што пишува во законот за враќање на дел од ДДВ на граѓаните?

Никола Осило
Предлогот на Законот за враќање на дел од данокот на додадена вредност на физичките лица влезе во собраниска процедура по скратена постапка и во него...
БЕСПАРИЦА

Сите детали: Колку пари граѓаните ќе може да си вратат со повратот на ДДВ

Редакција
Враќањето на 15 проценти од данокот на додадена вредност (ДДВ) на граѓаните се очекува да се применува од 1 јули, информираа денеска на прес-конференција премиерот...
Бизнис

УЈП: Можно е отежнато поднесување даночни пријави преку системот е-Даноци

Никола Осило
Во текот на месец април покрај поднесувањето на аконтативните пријави за ДДВ за месечни и тримесечни ДДВ обврзници се одвиваат активности за поставување на предпополнета...
БЕСПАРИЦА

(Фото) Што се очекува од повратот на ДДВ на граѓаните: Кој има, пак ќе има

Редакција
За новата мерка за поврат на граѓаните на ДДВ, која ја најави Владата, се уште нема модел како ќе се реализира. Стартот на повратот на...
Бизнис

Како ДДВ-то ќе се враќа на граѓаните се уште не се знае

Редакција
Работна група од Управата за јавни приходи и Министерство за финансии разгледуваат на кој начин ќе се врши поврат на данокот на додадена вредност (ДДВ)...
Бизнис

Лани фирмите добиле поврат на ДДВ во износ од 375 милиони евра

Редакција
Заклучно со декември 2018 година, Министерството за финансии изврши поврат на ДДВ на фирмите во висина од 23,1 милијарда денари или 375,6 милиони евра. Тоа...