еМагазин

Tag : дијаспора

Македонија ТОП СТОРИИ

Заврши увидот во Избирачкиот список, неизвесно дали ќе има гласање во дијаспората

Редакција
Ноќеска на полноќ заврши рокот за увид во Избирачкиот список и за пријавување на дијаспората за предвремените парламентарни избори на 12 април. Од Државната изборна...
Македонија

Гласање во дијаспората ќе има само ако се пријават над 6.700 избирачи

Редакција
Гласање во дијаспората за предвремените парламентарни избори ќе може да се спроведе доколку за тоа се пријават најмалку 6.700 наши гласачи. -Ова е законски миннимум...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Каков имот пријавил Едмонд Адеми, кој е во фокусот на јавноста за дивоградбите во Охрид

Редакција
По интервјуто за Радио Слободна Европа, и изјавата дека големите дивоградби во Охрид се бројат на прсти, министерот без ресор, задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми...
Македонија

Претседателски избори: Во споредба со првиот круг, има поголема излезност во дијаспората

Редакција
До 17 часот, 37,5 отсто од иселениците во дипломатско конзуларните претставништва излегле да го остварат своето право на глас, соопшти Државната изборна комисија (ДИК). До 15...
Македонија

Излезеноста во дијаспората до 10 часот е 7,71 процент, во затворите 30 отсто

Никола Осило
До 10 часот во 32 дипломатско конзуларните претставништа на нашата земја своето гласачко право на шестите преседателските избори го искористиле 7,71 процент од пријавените 1.781...
Македонија ТОП СТОРИИ

Излезноста за гласањето во странство била 38,51, а во затворите 55 отсто

Редакција
Излезноста на првиот круг од претседателските избори во странство, каде што се гласа ден претходно, изнесува 38,51 отсто, додека во затворите излезноста е 55 отсто,...
Македонија

Референдум за името: Гласа дијаспората, затворениците, болните и изнемоштените лица

Редакција
Во пресрет на утрешниот референдум, денеска гласаат болните и изнемоштени лица, затворениците и лицата во домашен притвор, како и македонските државјани во странство кои се...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Дијаспората и сврте грб на Владата за референдумот за името

Никола Осило
Македонската Влада очигледно не успеа да ги анимира македонските граѓани што живеат во странство да излезат на гласање на референдумот за името ако се земе...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Од дијаспората за гласање на референдумот за името се пријавиле само 2.855 гласачи

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница го усвои Предлог-кодексот за набљудување на референдумот. Како што беше речено, Кодексот става акцент на акредитираните набљудувачи. Тие...
Македонија

Најголем интерес за рефререндумот кај иселениците во Швајцарија и Словенија, заинтересирани и во Атина и Њу Делхи

Редакција
До Државната изборна комисија преку веб апликацијата www.dijaspora.sec.mk до денеска до 12 часот се пријавиле 1.459 граѓани за гласање во дипломатско-конзуларните претставништва на Република Македонија...