еМагазин

Tag : Димитров

Македонија ТОП СТОРИИ

Словачкиот министер за надворешни работи Лајчак: Немаше ниедна земја членка која рече „не“ за Северна Македонија

Редакција
Немате причина да се чувствувате разочарано. Одлуката на Советот за општи работи на состанокот во Луксембург за почеток на пристапните преговори е одложена од технички причини,
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарската министерка Захариева: Гоце Делчев сам се изјаснил како Бугарин, нема да правиме компромис со вистината

Редакција
Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, која во Софија имаше средба со македонскиот колега Никола Димитров, за имплементацијата за Договорот за пријателство, добрососедство
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Кој го пречека Столтенберг во Скопје

Редакција
Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг пристигна во Скопје. Со чадор на аеродром го пречека министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Столтенберг утре ќе се
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Скопјанецот“ Димитров, за грчките медиуми не сме веќе БЈРМ, сега сме само „Скопје“, а Македонците се „Скопјани“

Редакција
Портпаролот и пратеникот на Златна Зора, Илиас Касидиарис, кој вчера како што пренесе дописникот на еМагазин од Солун, предизвика инцидент во грчкиот Парламент, не е
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Инцидент: Портпаролот на Златна зора сакаше да упадне на средбата на Димитров со Вуцис

Редакција
Инцидент се случи денеска во грчкиот Парламент за време на средбата на македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров со претседателот на Парламентот, Никос Вуцис, во
Македонија

Ганка Цветанова „удри„ по Димитров и Ременски за македонското малцинство во Грција

Редакција
Поранешната министерка за култура Ганка Цветанова на Твитер за односот кон македонското малцинство во Грција ги критикува министерот за надворешни работи Никола Димитров и потпреседателката
Македонија

Димитров: Ние зборуваме македонски, грчките Македонци грчки јазик

Редакција
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров на својот Фејсбук профил ја објаснува изјавата која предизвика лавина од реакции во јавноста и на социјалните мрежи. “Суштината
Македонија ТОП СТОРИИ

Пендаровски, Димитров или Спасовски: Кој ќе биде заеднички кандидат на СДСМ и ДУИ за претседател

Редакција
Лидерите на владејачките партии, СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети се договорија на престојните избори да одат со заеднички кандидат за претседател на државата.
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер се „возбуди“ од веста дека Пендаровски му дише во врат на Димитров

Никола Осило
Голем број реакции на социјалните мрежи има за „голготата“ кај владејачката коалиција меѓу СДСМ и ДУИ за избор на консензуален кандидат за претседателските избори. Калкулациите
Македонија

Обвинителство: Заев и Димитров нема да одговараат за велепредавство

Редакција
Кривичната пријава поднесена од Светскиот македонски конгрес (СМК) против премиерот, Зоран Заев и министерот за надворешни работи, Никола Димитров за повеќе кривични дела, меѓу кои