еМагазин

Tag : Димитров

Македонија

Димитров за ставот на БАН: Македонскиот јазик е меѓународно признат

Редакција
Во 21 век, во Европа, правото на самоопределување и самоизјаснување е неспорно. Односите меѓу две држави, за да бидат пријателски и блиски, претпоставуваат почитување на...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Димитров и неговиот грчки колега Дендиас: Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно

Редакција
Грција дава целосна и силна поддршка за прилучувањето на Северна Македонија во ЕУ и се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ќе се остане ли Македонија во „пакет“ со Албанија за датум за преговори со ЕУ

Редакција
По неколкуте земји членки на Европската Унија (ЕУ), кои отворено застанаа зад идејата само Македонија да добие датум за старт на преговорите со ЕУ, и...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

По „корпата“ од Франција, „виси“ Договорот од Преспа

Редакција
По грчките политичари и медиуми, кои по недобивањето на датум за старт на преговорите со Европската Унија (ЕУ) за Македонија, први посочија дека тоа ќе...
Македонија

Палмер по средбата со Димитров: Силна поддршка на САД за Северна Македонија и нејзиниот европски пат

Редакција
Доаѓам со цел уште еднаш да ја потврдам и зајакнам силната поддршка на САД за Северна Македонија и за нејзиниот европски пат и перспектива, порача...
Македонија

Димитров бара раздвојување на Македонија од Албанија за датум за преговори со ЕУ

Редакција
Шефот на дипломатијата Никола Димитров, пред собраниската Комисија за европски прашања за одлуката на Советот на ЕУ, рече дека врзувањето на нашата европска кандидатура со...
Македонија ТОП СТОРИИ

Димитров: Вон ЕУ не можеме целосно да го комплетираме Преспанскиот договор

Никола Осило
Преспанскиот договор не може да се комплетира целосно ако ние сме вон пристапниот процес кон Европската Унија, рече денеска шефот на дипломатијата Никола Димитров на...
Македонија

Димитров: Идентитетот не може да биде услов за нашиот пат кон Европа

Редакција
Северна Македонија ја поздравува конзистентната поддршка на Република Бугарија за проширување на Европската Унија кон земјите на Западен Балкан. Исто така, сметаме дека почитувањето на...
ЖИВОТ

(Фото) Министерот Димитров наполни 47 години, на Фејсбук објави фотографија со синот Калин, кој исто слави роденден

Редакција
Министерот Никола Димитров наполни 47 години. На својот Фејсбук профил објави заедничка фотографија со синот Калин, кој денеска исто така слави роденден. „Фала ви знајни...
Македонија ТОП СТОРИИ

Воспоставени дипломатски односи со Република Кипар

Редакција
Во Хелсинки денеска, во рамки на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската Унија и земјите-кандидати за членство во ЕУ, министерот...