еМагазин

Tag : Договор од Преспа

Македонија

Јункер: Скопје и Атина да го направат тоа што историјата го бара од нив

Редакција
Претседателот на Европската Комисија, Жан Клод Јункер ги повика Грција и Македонија да го завршат процесот за името во определените рокови. Одговарајќи на новинарско прашање
Балкан

Меркел: Потребен е храбар пристап од Грција за разврската со Северна Македонија

Редакција
За сите нас во Европа е добро да има важна разврска овде во однос на прашањето за Северна Македонија, но за тоа предуслов е храбриот
Балкан

Се зголемува меѓународниот притисок за Договорот од Преспа на завршницата: Меркел на 10 и 11 јануари во посета на Атина

Редакција
Германската канцеларка Ангела Меркел следниот четврток и петок, на 10 и 11 јануари ќе допатува во посета на Атина. Предвидено е да се сретне со
Македонија

Катимерини: Столтенберг преку писмо бара Скопје и Атина до 15 февруари да завршат со Договорот од Преспа

Редакција
Во текстот под наслов „Скопје забрзува – не е исклучена можноста да го ратификуваат Договорот од Преспа до 10 јануари“, грчкиот весник „Катимерини“, ги анализира
Балкан

Ципрас во средината на јануари ќе одлучи кога Преспанскиот договор ќе влезе во грчкиот Парламент

Редакција
Грчкиот премиер Алексис Ципрас по 18 јануари ќе донесе одлука кога Преспанскиот договор ќе биде поднесен за ратификација во грчкиот Парламент, „до кога се очекува
Балкан

Мицотакис до Ципрас: Не ја спасивте Македонија, туку отстапивте македонска националност и јазик

Редакција
Господине Ципрас, не ја спасивте Македонија, единствено што направивте е да им дадете македонска националност и јазик на соседите, му порача лидерот на грчката опозициска
Македонија ТОП СТОРИИ

Грција ќе бара од ООН дополнителен анекс на Преспанскиот договор за македонскиот јазик

Редакција
По големата бура што во Грција ја предизвикаа изјавите во Собранието на премиерот Зоран Заев за учењето на македонскиот јазик во Грција, за неговата употреба,
Македонија

Хан со поддршка за исклучените пратеници на ВМРО-ДПМНЕ: Сите закани мора да престанат

Редакција
„Убава средба“  напиша на Твитер, еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан по кусата средба со делегација на реформското крило на ВМРО-ДПМНЕ, во состав
Балкан

Кулоглу од Сириза: Во Грција нема македонска нација од којa се откажуваме, има северни Грци кои се нарекуваат Македонци

Редакција
Грчкиот европратеник од Сириза и долгогодишен новинар, Стелиос Кулоглу, во разговор за МИА вели дека нема сомнеж дека Преспанскиот договор ќе помине во Грција и
Македонија

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ до Мицкоски: Очекуваме јавно извинување за сето зло од сите изроди на партијата

Редакција
Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара од Христијан Мицкоски јавно извинување во име на партијата кон сите граѓани на Македонија за, како што велат, сето сторено