еМагазин

Tag : Договор од Преспа

Балкан

Грчкото МНР со циркулар ја појаснува правилната примена на Договорот од Преспа

Редакција
Од 12 февруари официјалната употреба на името на северниот сосед е „Република Северна Македонија“, краткото име „Северна Македонија“, а придавките за државата и органите ќе...
ЖИВОТ

Грчкиот министер Никос Папас задоволен од виното, мезето и музиката во Северна Македонија

Редакција
Mинистерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Република Грција, Никос Папас, кој е во посета на нашата држава, и денеска со министерот за информатичко...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Цените за роаминг со Грција ќе се намалат пред туристичката сезона и тогаш ќе се знае за колку

Редакција
Цените на роамингот помеѓу нашата држава и Грција треба да се намалат во следните два месеци, односно пред почетокот на туристичката сезона, беше истакнато денеска...
Македонија

Најдоцна до вечер Атина ќе ја испрати Вербалната нота до Скопје

Редакција
Во текот на денешниот ден, веројатно до вечер Грција ќе ја испрати Вербалната нота до Македонија, јавува дописничката на МИА од Атина. Останати се некои...
Балкан

Грчкиот Парламент в петок ќе гласа за Протоколот за НАТО

Редакција
Протоколот за членство на Македонија во НАТО во четврток ќе биде доставен и ќе го разгледа надлежната Комисија за национална одбрана и надворешни работи на...
Балкан

Грчка влада: Во следните денови ратификација на Протоколот за прием на Северна Македонија во НАТО

Редакција
Во текот на следните денови Протоколот за членство во НАТО ќе биде ратификуван од грчкиот Парламент, рече портпаролот на грчката Влада и министер без ресор,...
Балкан

Грчка влада: Се наоѓаме во преоден период и Заев има право да го користи уставното име

Редакција
Се наоѓаме во преоден период и господинот Заев има право да го користи уставното име, полека полека, сите во двете земји ќе се усогласат со...
Балкан

Минималната плата во Грција се зголеми од од 586 на 650 евра: Прва владина седница по ратификација на Договорот од Преспа

Редакција
Историскиот Договор од Преспа отвара нова ера на соработка, солидарност и пријателство на Балканот, го поразува национализмот од двете страни и е победа за оние...
Македонија

Макрон: Гласањето на Договорот од Преспа е пример за храброст и единство на Европа

Редакција
Официјален Париз ја поздрави ратификацијата на Договорот од Преспа од страна на грчкиот Парламент, јавува дописникот на МИА. За францускиот претседател Емануел Макрон „гласањето на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Законот за Договорот од Преспа објавен во Службен весник на Грција, го потпиша и грчкиот претседател

Редакција
Законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа е објавен во Службен весник на Грција, откако претходно, веднаш по ратификацијата од...