еМагазин

Tag : Договор од Преспа

Македонија

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ до Мицкоски: Очекуваме јавно извинување за сето зло од сите изроди на партијата

Редакција
Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара од Христијан Мицкоски јавно извинување во име на партијата кон сите граѓани на Македонија за, како што велат, сето сторено...
Македонија

СИРИЗА: Има мнозинство во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа

Редакција
Во денешниот парламент постои потребното мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа, но и за да не биде ставена во опасност довербата на актуелната влада,...
Балкан

Коѕијас објасни зошто Грците прифатиле во Договорот да стои Македонци

Редакција
Кога ќе финализира Договорот од Преспа, кога ќе стапи во сила, според мене, нема да има противење, освен од многу мал дел од грчкото општество,...
Македонија

(Видео) СДСМ ги повика пратениците активно да се вклучат во дефинирање на нацрт-амандманите

Редакција
Генералниот секретар на СДСМ и пратеник Александар Кирацовски денеска на прес-конференција во Собранието ги повика сите пратеници во Собранието, особено оние кои не гласаа во...
Балкан

Грчка влада: Во соседната земја беше направен историски чекор

Редакција
Двотретински изгласаниот предлог во македонското Собрание за почеток на уставните промени е историски чекор што ги носи двете страни поблиску до финалното- стапување во сила...
Балкан

Независни Грци: Остануваме во Владата додека Договорот од Преспа не дојде во грчкиот парламент

Редакција
Позицијата дека кога Договорот од Преспа ќе дојде во грчкиот Парламент, Независни Грци ќе ја напуштат Владата, уште еднаш ја повтори коалицискиот партнер и министер...
Македонија

САД ја поздрави одлуката за стартот на уставните измени

Редакција
САД ја поздравија одлуката на македонскиот Парламент да започне уставни измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа. Според портпаролката на американскиот Стејт департмент, Хедер Нојерт...
Балкан

Мицотакис: Нова демократија нема да го ратификува штетниот договор што отстапува македонски јазик и националност

Редакција
Ставот дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа, ниту во овој ниту во следниот парламент, уште еднаш го повтори претседателот на партијата,...
Балкан

Нова демократија: Мандатот на Коѕијас ќе остане во историјата по штетниот Договор од Преспа

Редакција
По штетниот Договор од Преспа и отстапувањето на македонската националност и јазик, ќе остане запаметен мандатот на Никос Коѕијас на позицијата шеф на грчката диполоматија,...
Балкан

Коѕијас: Јас сум најсреќниот министер во оставка

Редакција
Ден на радост е денешниот за новиот, но и за стариот министер за надворешни работи на Грција, поради вчерашниот позитивен резултат од гласањето во македонското...