еМагазин

Tag : Договор од Преспа

Македонија ТОП СТОРИИ

Ципрас до Заев: Честитки пријателе, вечерашното гласање е важен чекор кон нашиот заеднички успех

Редакција
Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, вечерва на својот „Твитер“ профил му честиташе на неговиот македонски колега, Зоран Заев, за гласањето со двотретинско мнозинство во Собранието за...
Македонија

Ципрас: Со интерес ги следиме случувањата во соседната земја

Редакција
Одблизу и со интерес ги следиме случувањата во соседната земја, денес е критичен ден за Договорот од Преспа, рече грчкиот премиер, Алексис Ципрас на прес...
Балкан

По оставката на Коѕијас, Ципрас ќе го преземе неговото место за да го спроведе Договорот од Преспа

Редакција
Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја прифатил оставката на министерот за надворешни работи Никос Коѕиjас, соопштуваат од кабинетот на Ципрас. Ципрас му се заблагодарил на Коѕиjас...
Балкан ТОП СТОРИИ

Коѕијас поднесе оставка поради Договорот од Преспа

Редакција
Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиjас денеска поднел оставка, еден ден по напнатата средба во владиниот кабинет, кога избила расправија помеѓу министерот за одбрана,...