еМагазин

Tag : Договор Преспа

Македонија

Ахмети: Ги повикувам пратениците на опозицијата да ни се придружат понатаму во процесот, нема назад

Редакција
Лидерот на Демократската унија за интеграција-ДУИ Али Ахмети се заблаодари за поддршката за пристапување кон уставните измени во, како што вели, овие одлучни времиња. – Изразувам...
Македонија

Бејли: Пратениците од сите партии покажаа храброст и лидерство

Редакција
По синоќешното гласање во македонското Собрание, каде со 80 пратеници беше поддржана иницијативата за почнување процес на измени на Уставот, како што е предвидено со...
Македонија

Димитров: Со Коѕијас постигнавме нешто што беше невозможно

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров по повод оставката на шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас вели дека двајцата со Договорот од Преспа постигнале нешто...
Балкан

Ципрас: Посакувам и се надевам дека мојот пријател Зоран Заев ќе го добие референдумот

Редакција
Имаме пред нас, многу важен и од историско значење договор, кој ако се ратификува на референдумот во соседната земја и ако се заврши уставната реформа...
Македонија

40 интелектуалци од Европа и САД со писмо во „Гардијан“ бараат спроведување на Договорот со Грција

Редакција
Во отворено писмо до јавноста, објавено во британскиот весник „Гардијан“, повеќе од 40 интелектуалци од Европа и САД бараат историскиот договор меѓу Македонија и Грција...
Македонија

Коѕиас: Јас ќе сакав да се викаат Северна Алјаска, а не Северна Македонија

Редакција
Меѓудржавните договори се резултат на компромис, склучивме договор со придобивки и за двете земји, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас во говорот на крајот...
Балкан

Речиси 4.000 грчки компании во опасност да го загубат терминот Македонија од своето име или производ

Редакција
Претседателот на Федерацијата на индустрии од северна Грција, Атанасиос Савакис, апелира грчките компании во чие име или производи е вклучен терминот Македонија или изведените зборови...