еМагазин

Tag : догвор

Балкан

„Драма“ во Грција: Можно ново гласање за недоверба на Владата на Ципрас и одлагање на гласањето за Договорот од Преспа

Редакција
На расправата за ратификација на Договорот од Преспа пријавени за збор се 205 од 300 пратеници колку што брои грчкиот Парламент, а обраќање ќе имаат...
Македонија

Стејт департментот ја поздрави одлуката на македонското Собрание за ратификација на Договорот од Преспа

Редакција
Државниот секретар на САД Мајк Помпео изјави дека САД ја поздравуваат одлуката на Собранието, за усвојување на уставните амандмани неопходни за ратификација на Договорот од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Ципрас му честиташе на Заев

Редакција
За изгласаните уставни измени, грчкиот премиер Алексис Ципрас разговарал и му честитал на неговиот македонски колега Зоран Заев, јави дописничката на МИА од Атина. -Премиерот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Што предвидуваат уставните измени кои се изгласаа во Собранието

Редакција
Со 81 глас во македонското Собрание беа изгласани уставните измени, предвидени со Догворот од Преспа. Пратениците во рамки на 75. седница ги донесоа амандманите XXXIII, XXXIV,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија станува Северна Македонија: Гласаа 81 пратеник

Редакција
Македонија станува Северна Македонија. За уставните измени, предвидени со Договорот од Преспа, со кои меѓудругото Македонија станува Северна Македонија, денеска во Собранието гласаа 81 пратеник....
Македонија ТОП СТОРИИ

Елизабета Канческа-Милевска до ВМРО- ДПМНЕ: Јас не сум, предавници се они кои бегаат и не нудат решенија

Редакција
Поранешната пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, Елизабета Канческа-Милевска, која сега ја предводи Независната пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, образложувајќи го еден од предложените амандмани на уставните амандмани,...
Македонија

Беса на Касами: На албански јазик во сите документи ќе стои Македониш, во превод „на Македонија“

Редакција
Беса на Биљал Касами и Владата успеале да најдат решение во текот на преговорите за два амандмана директно поврзани со Договорот од Преспа во однос...
Балкан

Каменос: Единствената разлика во коалициската влада е името на Македонија

Редакција
По завршувањето на состанокот на пратеничката група на Независни Грци, што помина без изјави за медиумите, лидерот на партијата и коалициски партнер во владата се...
Балкан

22 митрополити од Северна Грција му пишаа на Ципрас дека се против Договорот од Преспа

Редакција
Несогласување со Договорот од Преспа изразуваат 22 митрополита од Северна Грција со писмо испратено до Вселенскиот Патријарх Вартоломеј, до претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос, до...
Балкан

Ципрас во Солун: Македонки и Македонци, левицата не ја продаде, туку ја спаси грчката Македонија

Редакција
Левицата не ја продава Македонија. Левицата го спасува културното и историското наследство на грчката Македонија. Ова го прави левицата со Договорот од Преспа, порача грчкиот...