еМагазин

Tag : доход

Бизнис

Бранимир Јовановиќ: Владата работи за богатите со одложување на оданочувањето на капиталните добивки

Редакција
Економскиот аналитичар Бранимир Јовановиќ, на својот Фејсбук профил, анализира што би значело одложувањето на оданочувањето на капиталните добивки од хартии од вредност и доходот од...
Бизнис

УЈП разјасни повеќе нејаснотии околу враќањето ДДВ од фискални сметки

Никола Осило
Упрвата за јавни приходи (УЈП) објави прецизни одговори за повеќе нејаснотии кои се појавија откако од 1 јули стапи на сила регулативата со која граѓаните...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Новата година носи нови даноци: За приход од 100.000 денари ќе се плаќа данок од 10.800 денари

Никола Осило
Од денеска стапува на сила новиот закон за данок на личен доход со кој се укинува рамниот данок и се воведува прогресивно оданочување. Според новата...