еМагазин

Tag : Драган Тевдовски

Бизнис ТОП СТОРИИ

Бранимир Јовановиќ се повлекува, повеќе не е советник на Тевдовски

Редакција
Советникот на министерот Драган Тевдовски, Бранимир Јовановиќ објави дека по скоро две години, се повлекува од Министерството за финансии. „Одлукава ја донесов уште пред некое...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Тевдовски: Деновите поминати во „Корчагин“ се едни од најубавите во мојот живот

Редакција
Министерот за финансии, Драган Тевдовски по 22 години се врати во гимназијата „Раде Јовчевски-Корчагин“, каде што завршил средно образование. Тевдовски на сегашните „Корчагинци“ им одржа...
БЕСПАРИЦА

Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории на граѓани

Редакција
Бесплатни банкарски сметки за ранливите категории на граѓани е предвидено во работната верзија на Законот за платежни услуги и платни системи што го подготвува Министерството...
ЖИВОТ

(Фото) Како министерот Тевдовски им го честиташе 8 Март на жените

Редакција
Министерот за финанасии, Драган Тевдовски на неговиот Инстарграм-профил сподели фотографија со цитат од изјава на шефицата на Меѓународниот монетарен фонд, Кристин Лагард во која се...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Запознајте ги чуварите на јавните пари: Министерот Тевдовски бил фудбалер

Редакција
Во серијал, еМагазин Ве запознава со чуварите на јавните пари. Министер за финансии, Драган Тевдовски дојде на оваа функција од Економски факултет, каде беше избран од...
Бизнис

Како гледаат на соработката со Тевдовски, Лукаревска, Танасоски, Муареми и Трендафиловски

Редакција
Новата година, министерот за финансии, Драган Тевдовски, ја стартуваше со посета на Управата за јавни приходи (УЈП), Царинската управа, Управата за финансиска полиција и Управата...
Бизнис

Проверете дали како граѓани сте ДДВ-обврзници

Редакција
Во Министерство за финансии денеска беше промовиран „Водич за подобро информирање на физичките лица за данокот на додадена вредност“, кој министерството го изработил заедно со Управата...
Бизнис

Софтверско решение за неселктивно враќање на ДДВ-то

Редакција
ИТ Секторот на Управата за јавни приходи (УЈП) развил компјутерски софтвер кој автоматски ќе прави поврат на ДДВ кон фирмите и пребивање на претплата на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Тевдовски и Елези: Одлично функционираме како тим

Редакција
Министерот за финансии, Драган Тевдовски и неговата заменичка, Ширет Елези во разговор за еМагазин велат дека добро функционираат како тим. Има многу моменти во кои...
Бизнис

Брзите кредити на удар: Нема веќе камати до 500 отсто од кредитот

Никола Осило
Измените и дополнувањата на Законот за заштита на потрошувачите при договори за потрошувачки кредити со кој се ограничуваат високите трошоци за брзите кредити вчера беше...