еМагазин

Tag : дрвја

ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Гест за почит: „Фејдом“ посадија 13.000 дрвја, по едно за секоја произведена гарнитура

Редакција
Македонската компанија за производство на мебел „Фејдом“, која е една од најуспешните како кај нас, така и во извоз, направи гест за кој сме навикнати...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) „Еко Герила“: Се сечат илјадници дрвја на Шара за цевководи за хидроелектрани

Никола Осило
Еколошкото здружение „Еко Герила“ објави видео на кое може да се видат огромен број исечени дрвја во околината на зимскиот рекреативен центар Попова Шапка на...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото+Видео) Шар Планина ќе остане без дрвја додека државата ја прогласи за Национален парк

Никола Осило
Државните институции остануваат глуви на барањата на екологистите и воопшто на македонските граѓани Шар Планина под итно да се прогласи за Национален парк и да...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

Борба против сушата и загадувањето: Во Македонија се подготвува колективна акција за садење на дрвја, како да се приклучите

Редакција
Граѓанската иницијатива „Засади дрво, не биди трупец“ на 26 и 27 октомври ѝ се придружи на регионалната иницијатива за колективно садење дрвја. Иницијативата потекнува од...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Масакрирани дрвја во скопски Капиштец

Никола Осило
Загрижени граѓани на социјалните мрежи постираа фотографии и видеа на кои може да се види како се сечат дрвја во скопската населба Капиштец. Тие регираат...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Бидејќи нема кој: Акција на ДОМ за ослободување на зациментираните дрвjа

Редакција
Денеска зелената партија ДОМ спроведе акција за ослободување на „заробените дрвја“. Активистите од ДОМ ослободија 4 дрва од дрворедот Кеј 13 Ноември, покрај Вардар. Целта...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Безмилосна сеча на ретки дрвја во Козле: „Пресечена историја“

Никола Осило
Граѓани на социјалните мрежи постираа видео на кое се гледаат исечени дрвја во дворот на Угостителското училиште во Козле. „Сликите го покажуваат последното сечење и...