еМагазин

Tag : двојазичност

Македонија

Заев вели дека албанскиот јазик е втор официјален јазик, соопштението на Владата кое го негира тоа не го прочитал

Редакција
Премиерот Зоран Заев во емисијата „200“ на Алсат М, рече дека албанскиот јазик е втор официјален јазик во земјава, појаснувајќи дека тоа го предвидува и...
Македонија

Колку ќе чини спроведувањето на двојазичноста: Само за Агенцијата за јазици предвидени 8 милиони, а за инспекторатот 7 милиони денари

Редакција
Од Владата се уште велаат дека не знаат точно колку ќе чини имплементацијата на Законот за јазици во пракса. Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи,...
Македонија

Од Владата велат дека македонскиот јазик е единствен службен јазик на целата територија на РМ и во нејзините меѓународни односи

Редакција
Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен јазик...