еМагазин

Tag : едукација

ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

(Видео) „Со Народната банка во светот на финансиите“, нов проект за финансиска едукација

Редакција
Од денеска започнува емитувањето на серијалот едукативни анимирани видеа „Со Народната банка во светот на финансиите“, којшто се изработува со поддршка од Европскиот фонд за...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ако Камчев доби пасош за едукативни цели можи Груевски е преку Еразмус Будимпешта заминат„: Твитер реакции

Редакција
Како бизнисменот Орце Камчев се најде на натпревар на Вардар во Келн, Германија е топ тема во јавноста и на социјалните мрежи. Специјалната обвинителка Катица...
ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

„Финансиска училница” во реализација на Комерцијална банка АД Скопје

Редакција
Со цел да им помогне на младите поподготвени да влезат во светот на личните финансии и да почнат да градат здрави финансиски навики, Комерцијална банка...
Локално

Едукативниот караван на ДИК посети 12 градови

Редакција
Во пресрет на претстојните претседателски избори 2019, а со цел едукација на гласачите, Државната изборна комисија (ДИК) организира едукативен и информативен караван во склоп на...
ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

Народна банка ја подготвува првата национална стратегија за финансиска едукација

Никола Осило
Народната банка почна активности за подготовка на првата национална стратегија за финансиска едукација на населението, во рамки на проектот за техничка помош за финансиска едукација...
ФИНАНСИСКА ПИСМЕНОСТ

„Економија за секого“ едукативни текстови на Народна банка за полесно разбирање на финансиите

Редакција
Народната банка започнува со објавување на серијалот кратки едукативни текстови „Економија за секого“. Како што упатува и самиот нaзив, овој серијал е наменет за сите...