еМагазин

Tag : Екатерина Захариева

БЕНЧМАРК

Заврши третиот тинк-тенк форум „Стимулирање на стратешка автономија. Придонесот на Западен Балкан за заедничка европска иднина“

Редакција
Институт за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка со Европскиот совет за надворешни односи канцеларија Софија, од 8 до 10 март го организираа третиот Тинк Тенк...
Балкан

Захариева: Историска грешка е непочнувањето на преговори на Северна Македонија со ЕУ

Редакција
Бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева смета дека одлуката за стопирање на планираниот почеток за претпристапни преговори на Македонија со Европската Унија...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Бугарите викаат Гоце Делчев бугарски пасош имал“: Твитер реакции за Захариева

Редакција
Изјавите на бугарската министерка за надворешни работи, Екатерина Захариева и на бугарскиот вицепремиер, Красимир Каракачанов дека Гоце Делчев е Бугарин и дека нема што да се...
Македонија ТОП СТОРИИ

Бугарија го ратификуваше Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Редакција
Парламентот на Република Бугарија денеска го ратификува Протоколот за членство на Република Северна Македонија во НАТО. За ратификацијата гласаа 140 пратеници, а против и воздражни...
Македонија

Захариева: Не смеат да останат нерешени прашања помеѓу Македонија и Бугарија пред зачленувањето во ЕУ

Редакција
Национален интерес на Бугарија е Македонија да биде дел од НАТО и да ги почне преговорите со ЕУ, порача денеска вицепремиерката на Бугарија Екатерина Захариева,...
Македонија

Бугарија доставила над 30 страници со забелешки за учебниците по историја

Редакција
Бугарија достави над 30 страници со забелешки на учебниците по историја во Македонија, изјави бугарската вицепремиерка и министерка за надворешни работи Екатерина Захариева. На пратеничко...
Македонија

Бугарската министерка за надворешни работи: Илинденското востание географски е македонско, историски е бугарско

Редакција
Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, одговори на повиците на претседателката на бугарската опозициска партија БСП, Корнелија Нинова, која побара од премиерот Бојко...