еМагазин

Tag : економија

Бизнис

Арсовска: Владеењето на правото треба да е над политиката

Редакција
Претседателкатана Сојуз на стопански комори на Македонија, Данела Арсовска по најавата дека изборите се договорени на 15 јули, порача дека економијата и функционирањето на институциите во континуираните изборни...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Народната банка очекува пад од 3,5 отсто на македонската економија поради корона вирусот

Редакција
Народната банка ја ревидираше проекцијата за раст на економијата за годинава. Новата проекција е намалување на економската активност од 3,5 проценти за годинава и закрепнување...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Економскиот удар доаѓа: Корона вирусот го „секна“ извозот на јаболкото, инвестициите, закупнините…

Редакција
Македонските компании се соочуваат со низа потешкотии поради појавата на пандемијата од корона вирусот какви што се намалување или укинување на извозните нарачки и производството,...
Македонија

СДСМ предлага по 14.500 денари за април и мај за сите вработени во фирми погодени од кризата

Редакција
Државата да обезбеди минимална плата од 14.500 денари за април и мај за секој вработен во погодените приватни фирми, а тие сами да си платат...
Свет

„Бенк оф Америка“: Американската економија влезе во рецесија

Редакција
Американската економија е во рецесија како резултат на глобалната пандемија од коронавируст, се вели во извештај на „Банк оф Америка“. Извештајот е подготвен од аналитичари...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Храна ќе има доволно: Корона вирусот “удри„ и на мелничко-пекарската индустрија

Редакција
Намалена потрошувачка, намален број нарачки и неможност за реализирање на договореното, се првичните штети во мелничко-пекарската индустрија што ги предизвика состојбата со коронавирусот. Компаниите кои...
Бизнис

„Фајнанс тинк“: Поради коронавирусот, да се подготви план за поддршка на граѓаните и фирмите

Редакција
Институтот за економонски истражувања и политики „Фајнанс тинк“ денеска оцени дека главниот економски ризик од состојбата со коронавирусот се однесува на потенцијално позначително нарушување на...
Бизнис

Гувернерката Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот систем е отпорен на потенцијалните шокови

Редакција
Билансите на банкарскиот систем упатуваат на здрави фундаменти, истакна гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, во синоќешното издание на емисијата „Економски магазин“ на телевизијата „Алсат-М“,...
Свет ТОП СТОРИИ

Какви мерки преземаат светските економии за заштита од негативни последици предизвикани од корона вирусот

Редакција
Какви мерки преземаат дел од најголемите светски економии во обид да се справат со негативните последици од ширењето на новиот коронавирус. САД Претседателот Доналд Трамп...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Загубите во туризмот поради корона вирусот до 80 отсто, секторот бара помош од државата

Редакција
До мај се откажани сите групни тури од странство, драстично е намален бројот на туриститите и веќе речиси не постои интерес за посета на државава...