еМагазин

Tag : економист

Свет ТОП СТОРИИ

„Економист“ со илустрација ја долови кризата поради корона вирусот: „Затворено“

Редакција
Реномираниот магазин „Економист“ со уникатна илустрација ја отслика состојбата во која се најде светот по прогласувањето пандемија од корона вирусот – „Затворено“, пишува на натписот...
Македонија

„Економист“: Македонија меѓу државите кои дадоа најмногу причини за среќа и оптимизам во 2019 година

Редакција
Весникот „Економист“ ја вбројува нашата земја во државите кои дале најмногу причини за среќа и оптимизам во 2019 година. Во текстот на „Економист“ насловен „Која...
Македонија

ЕУ да даде зелено светло за Македонија, во спротивно го губи кредибилитетот – пораки од Самитот на „Економист“

Редакција
Со пораки до Европската унија да и даде зелено светло на Северна Македонија за почеток на преговорите на претстојниот состанок на Европскиот совет поради тоа...
Бизнис

Арсовска на Самитот на „Економист“: Западен Балкан како гето не носи повеќе можности за успех

Редакција
На панел сесијата посветена на економијата во рамки на Самитот на лондонски „Економист“, претседателот на Сојузот на стопански комори (ССК), Данела Арсовска, заедно со директорот на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(ВО ЖИВО) Конференција на „Економист“ во Скопје: Важен момент за државата и Западен Балкан

Никола Осило
Конференцијата на „Економист“ се случува во многу важен момент за Северна Македонија и Западен Балкан по Преспанскиот договор очекувањето беше дека Европскиот совет ќе ја...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Ципрас на „гости“ кај пријателот Заев

Редакција
Во срдечна и пријателска атмосфера вечерва се одржа средбата меѓу премиерот Зоран Заев и поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас, информираат од Владата. Ципрас е...
Македонија

Ципрас доаѓа во Скопје

Редакција
Лидерот на СИРИЗА и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас, следниот вторник, на 1 октомври ќе биде во Скопје, на конференцијата посветена на Западен Балкан...
Македонија

Индекс на демократија 2018: Македонија се уште во категоријата „хибридни режими“

Редакција
Македонија на Индексот на демократија за 2018 година на британскиот неделник „Економист“ напредна за десет места во споредба со минатата година и се наоѓа на...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Институтот за јавно здравје вработува 26 лица

Никола Осило
Институт за јавно здравје на Република Македонија Скопје објави оглас за вработување на 26 лица на неопределено време. Се бараат кандидати за следниве работни места:...