еМагазин

Tag : екстрадиција

Македонија

Мицкоски е за екстрадција на Груевски и го осудува неговото бегство

Редакција
Лидерот на најголемата опозициона партија, ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за телевизијата 1ТВ рече дека треба да се почитуваат законите и дека тој се залага за
Македонија ТОП СТОРИИ

Брисел нема коментар за барањето за екстрадиција на Груевски

Редакција
Европската Комисија одби да одговори на прашања за можната екстрадиција на експремиерот Никола Груевски. МИА побара појаснување околу тоа дали барањето за екстрадиција од страна
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Косово во знак на благодарност што Македонија гласаше за негов влез во Интерпол, може да ги испорача лицата кои ги бара македонската полиција

Редакција
На судењето за случајот „Монструм“, кој го презеде Специјалното јавно обвинителство, пред неколку недели од вештак беше кажано дека еден од ДНК профилите откриени во
Македонија ТОП СТОРИИ

Унгарска Влада: Не го даваме Груевски

Редакција
Унгарската Влада ја исклучува можноста за екстрадиција на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во Македонија, изјави денеска унгарскиот министер за правда Ласло Трочани. – Груевски,
Македонија ТОП СТОРИИ

Што пишува во барањето на Министерство за правда за екстрадиција на Никола Груевски

Редакција
Министерство за правда информираше дека го испратило барањето за екстрадиција на поранешниот македонски премиер, сега пратеник, Никола Груевски. Во барањето е образложено дека ниедно од
Македонија

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски

Редакција
Министерството за правда информира дека го испрати барањето за екстрадиција на Никола Груевски до Министерството за правда на Република Унгарија. „Барањето за екстрадиција се однесува
Македонија

До утре ќе биде испратено барањето за екстрадиција на Груевски

Редакција
Барањето за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски со пропратната документација треба да бидат испратени во Унгарија денеска или најдоцна утре, најави денеска министерката за
Македонија

Димитров до Сијарто: Парадоксално е барањето азил во земја на ЕУ од личност во чие владеење Македонија беше „заробена држава“

Редакција
Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска иницираше и оствари телефонски разговор со својот унгарски колега Петер Сијарто во врска со поднесеното барање за азил
Македонија

Груевски поднел барање за азил во Унгарија од трета земја

Редакција
Поранешниот македонски премиер Никола Груевски се изјаснил дека сака да побара политички азил во унгарско претставништво надвор од Македонија, и Будимпешта нема никаква врска со
Македонија

Кабинет на Орбан: Унгарија досега нема добиено официјално барање за екстрадиција на Груевски

Редакција
Унгарија досега не добила официјално барање од Македонија за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, соопшти Кабинетот на претседателот на унгарската Влада, Виктор Орбан. Од